RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

NBP: Aktywa rezerwowe na koniec sierpnia wynosiły 143,4 mld euro

NBP podało ile wynosiły aktywa rezerwowe na koniec sierpnia  (fot. Shutterstock/ Orso)
NBP podało ile wynosiły aktywa rezerwowe na koniec sierpnia (fot. Shutterstock/ Orso)

Na koniec sierpnia 2021 r. oficjalne aktywa rezerwowe Polski, zarządzane przez NBP, wynosiły 143,4 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 169,5 mld dolarów – poinformował we wtorkowym komunikacie Narodowy Bank Polski.

NBP zakłada, że wpływ czwartej fali pandemii na gospodarkę będzie niewielki

Narodowy Bank Polski zakłada, że wpływ czwartej fali pandemii na gospodarkę będzie niewielki – poinformował na wideokonferencji dyrektor...

zobacz więcej

„Na koniec sierpnia 2021 r. ich stan wyrażony w euro wyniósł 143,4 mld euro i był wyższy o 6,4 mld euro niż na koniec lipca 2021 r. Stan rezerw wyrażony w dolarach zwiększył się o 6,4 mld dolarów i osiągnął poziom 169,5 mld dolarów” – czytamy w komunikacie banku centralnego.

Narodowy Bank Polski zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności.

NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Zdecydowana ich większość (ponad 70 proc.) inwestowana jest w rządowe papiery wartościowe, w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Pozostała kwota utrzymywana jest w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie monetarnym.Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej