RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Polska, Niemcy i Francja nie uznały wyroków TSUE. Kary tylko dla Polski

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova o decyzji ws. Polski i TSUE (fot. Dursun Aydemir/Anadolu Agency via Getty Images)
Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova o decyzji ws. Polski i TSUE (fot. Dursun Aydemir/Anadolu Agency via Getty Images)

Komisja Europejska zwróciła się o nałożenie na Polskę kar finansowych za niewykonanie wyroku TSUE z lipca. Sprawa wywołała lawinę komentarzy. „Niemcy, Hiszpania, Rumunia i Francja nie uznały w ciągu ostatnich 2 lat wyroków TSUE, a Komisja blokuje bezprawnie Polsce fundusze i wnioskuje o kary” – skomentował w sieci wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. „Wszyscy płacimy za nielegalne działania PiS–u” – odpowiadają politycy opozycji.

Politolog analizuje sondaże. Zobacz skutki awantur o granice i „efektu Tuska”

Nowe sondaże zalewają ostatnio media. Najpierw sugerowały ostre wzrosty PO, a następnie szarżę PiS. Tymczasem Platforma dawno już wyhamowała, a...

zobacz więcej

Komisja Europejska zdecydowała o zwróceniu się do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji ws. środków tymczasowych z 14 lipca. Chodzi o Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego.

– Jesteśmy gotowi do współpracy z polskimi władzami, by znaleźć wyjście z tego kryzysu – stwierdziła wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova.

Co na to polscy politycy?

Zobacz także ->  KE chce nałożenia kar finansowych na Polskę

„Komisja twierdzi, że dba o »niezależność sądownictwa« w Polsce. Równocześnie zaś domaga się nałożenia na Polskę kar finansowych w związku z orzeczeniem TSUE, które w rzeczywistości ingeruje w niezależność polskiego sądownictwa” – napisała na Twitterze Beata Szydło. „To absurd. Czy polskie sądy mają być zależne od woli KE?” – zapytała.

PO tłumaczy się z nieobecności posłów. Suski: W partii mają rozjazd

Platforma deklarowała ostry sprzeciw wobec stanu wyjątkowego, a ostatecznie wielu ich posłów nie pojawiło się na głosowaniu. – To oznacza, że...

zobacz więcej

Z kolei wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski dodał: „Podczas, gdy Polska broni wschodnich granic UE, Bruksela wyprowadza kolejny bezprawny atak. Jednocześnie szantażować polski TK opinią ws. KPO i żądać kar finansowych dla Polski w imię »niezawisłości sędziów« mogą tylko eurokraci z KE”. Jak ocenił, zasada rządów prawa nie dotyczy najwyraźniej organów Unii Europejskiej.

„Niemcy, Hiszpania, Rumunia i Francja. To kraje, które nie uznały w ciągu ostatnich 2 lat wyroków TSUE. Rumunia w sprawie sądownictwa” – napisał inny z wiceministrów Sebastian Kaleta.

Zobacz także ->  Buda: Nie ma w prawie UE trybu, który pozwala na wstrzymanie KPO

„Komisja Europejska blokuje bezprawnie Polsce fundusze i wnioskuje o kary. To akty agresji. Organy UE po zatwierdzeniu budżetu UE ruszyły do bezprawnego ataku” – stwierdził.

Opozycja żąda przekopów dla zwierząt. „Idealne dla nielegalnych imigrantów” [WIDEO]

Posłowie opozycji sprzeciwiają się budowie ogrodzeń na granicy z Białorusią. Ponieważ płot już częściowo stoi, ich zdaniem „konieczne jest...

zobacz więcej

Opozycja wini polski rząd


„To kolejne finansowe straty polityki PiS dla nas wszystkich!” – ocenił z kolei europoseł Lewicy Łukasz Kohut.

Inny z przedstawicieli Lewicy w PE Robert Biedroń dodał: „Panie Premierze - orzeczeń TSUE nie da się »nie opublikować«. Jesteście w czarnej…”

„Wszyscy płacimy za nielegalne działania PiS–u” – oceniła Janina Ochojska z Koalicji Europejskiej.

Zobacz także ->  Rząd odpowiada KE ws. Izby Dyscyplinarnej: Będzie kontynuacja reformy sądownictwa

„Mam prośbę do któregoś z moich czytelników, aby podliczył ile wspólnie majątku, według oświadczeń majątkowych, mają posłowie i ministrowie PiS. Musimy wiedzieć jaką część kary nałożonej przez TSUE zapłacą oni, a jaką będziemy musieli pokryć z budżetu” – zaapelował Roman Giertych.

Polsce grozi wojna? Prof. Zybertowicz: Jak głupota będzie się tak rozprzestrzeniała...

Przedstawiciele opozycji w ostatnich tygodniach wykazali brak powagi i odpowiedzialności – powiedział doradca prezydenta Andrzeja Dudy prof....

zobacz więcej

Stanowcze kroki Komisji Europejskiej


Komisja zwróciła się do Trybunału o nałożenie na Polskę „dziennej kary pieniężnej, dopóki środki nałożone na mocy orzeczenia Trybunału nie zostaną w pełni wdrożone”.

„Moim obowiązkiem jako komisarza ds. sprawiedliwości jest zapewnienie ochrony niezależności sędziów europejskich. W przeciwnym razie cały porządek prawny UE mógłby być zagrożony, a podstawowe fundamenty Unii mogłyby zostać zakwestionowane. Zgodnie z upoważnieniem udzielonym przez Kolegium w lipcu, zwracam się teraz do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji w sprawie środków tymczasowych z dnia 14 lipca” – poinformował unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Zobacz także ->  Kaleta o TSUE: Wszystkie spory sprowadzają się do tego

Przypomnijmy, że to wtedy Polska została zobowiązana przez TSUE do „natychmiastowego zawieszenia” stosowania przepisów krajowych odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Komisja Europejska we wtorek rozpoczęła też wobec Polski procedurę naruszenia prawa UE za niepodjęcie niezbędnych środków w celu pełnego wykonania wyroku TSUE stwierdzającego, że polskie prawo w zakresie systemu dyscyplinarnego sędziów jest niezgodne z prawem unijnym. Chodzi o wyrok z 15 lipca, w którym TSUE orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii Europejskiej. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej