RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Nie żyje Adam Baumann, wybitny aktor Teatru Śląskiego

Adam Baumann był aktorem Teatru Śląskiego od ponad 40 lat (fot. Shutterstock/WladimirArt)
Adam Baumann był aktorem Teatru Śląskiego od ponad 40 lat (fot. Shutterstock/WladimirArt)

Zmarł aktor Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach Adam Baumann – poinformowała we wtorek ta instytucja. W marcu skończył 73 lata. Miał w dorobku ponad 130 ról teatralnych, znany był także ogólnopolskiej publiczności z ról filmowych.

Na grobie Gabrieli Zapolskiej złożono wieniec od prezydenta RP

W sobotę, w dniu Narodowego Czytania „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy,...

zobacz więcej

„To jeden z tych ludzi, którzy pozostawiają po sobie ogromną pustkę, której nie sposób zapełnić…” – napisali przyjaciele z teatru na wieść o jego śmierci.

Adam Baumann był aktorem Teatru Śląskiego od ponad 40 lat, ze sceną związany był od ponad 50 lat. Rozpoczął pracę w sezonie 1967/68 w Teatrze Ziemi Pomorskiej w Grudziądzu. W 1974 r. związał się z Teatrem im. Jaracza w Olsztynie, skąd po trzech sezonach przeniósł się do Katowic.

Kolejne sezony w Teatrze Śląskim w Katowicach przyniosły doceniane kreacje, m.in. Wielkiego Księcia w „Nocy listopadowej” i Caramanchela w „Zielonym Gilu”. Za te role otrzymał w 1982 r. swoją pierwszą Złotą Maskę.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Grał Sajetana Tempe w „Szewcach”, Salieriego w „Amadeuszu” (Złota Maska 1985), Don Fernanda w „Cydzie”, Szambelana w „Iwonie, księżniczce Burgunda”, Alfreda Doolittle w „Pigmalionie”, Horodniczego w „Rewizorze”, Publiusza w „Marmurze”, Papkina w „Zemście” (Złota Maska 1992), Majora w „Fantazym”, Księdza w „Weselu”, Sganarela w „Don Juanie” (Złota Maska 1993), Erwina w „Hałdach”, Fortunata Korzenia w „Chłopie milionerem”, Prezydenta von Waltera w „Intrydze i miłości”, Vladimira w „Czekając na Godota”, Karmazyna w „Wyzwoleniu”, Ojca w „Pułapce” Różewicza (Złota Maska 2003), Ubu w spektaklu „Ubu, słowem Polacy”.

W ostatnim czasie śląska publiczność mogła oglądać go m.in. w „Skazanym na bluesa”, gdzie grał rolę ojca Ryszarda Riedla, w spektaklach reżyserowanych przez Roberta Talarczyka: „Drach”, „Himalaje”, „Wujek 81. Czarna ballada” czy w Mickiewiczowskich „Dziadach”.

Nie żyje Ed Asner. Aktor zdobył aż 17 nominacji do nagrody Emmy

W niedzielny poranek 29 sierpnia zmarł Ed Asner. Aktor specjalizował się w graniu gburowatych postaci ze złotym sercem. W pamięci widzów zapisał...

zobacz więcej

Widzowie oklaskiwali też jego wielką kreację w „Sklepach cynamonowych” reżyserowanych przez Ingmara Villqista, budził także teatralną radość w kultowej i granej od wielu lat sztuce „Mayday”.

Pod koniec września tego roku miał zagrać jedną z ról w premierowym przedstawieniu „Amator 2020” przygotowanym przez Teatr Śląski w koprodukcji z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Stworzył także filmowe role, w takich produkcjach jak „Grzeszny żywot Franciszka Buły”, „Piłkarski poker”, „Boisko bezdomnych”, „Śmierć jak kromka chleba”, „Wojaczek”. Był laureatem wielu nagród i wyróżnień.

Za artystyczne osiągnięcia otrzymał m.in. najważniejsze ogólnopolskie odznaczenia: Złoty, Srebrny i Brązowy Krzyż Zasługi, Brązowy oraz Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Z okazji 50–lecia pracy artystycznej w 2020 r. otrzymał Nagrodę im. Leny Starke za całokształt twórczości.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej