RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Kluczowy problem w europejskich firmach? Tę odpowiedź wybrał co drugi pracodawca

41 proc. ćwiczących Polaków uważa, że aktywność niweluje pandemiczny stres (fot. Shutterstock/Altitude Visual)
41 proc. ćwiczących Polaków uważa, że aktywność niweluje pandemiczny stres (fot. Shutterstock/Altitude Visual)

Blisko połowa ankietowanych pracodawców w Europie uważa stres za kluczowy problem w firmach, a 65 proc. potwierdza, że zdrowie i dobre samopoczucie pracowników stały się priorytetem – wynika z badania przytoczonego z okazji przypadającego na 8 września Światowego Dnia Wellbeingu.

„Antykryzys Poradnik”: Nikt nie może być zmuszany do pracy zdalnej

– Praca zdalna ma być rozwiązaniem dobrowolnym, czyli tak żeby rzeczywiście pracownik i pracodawca doszli tutaj do porozumienia, to musi pojawić...

zobacz więcej

Pandemia pogłębiła problemy związane z zarządzaniem stresem oraz obniżyła poziom dobrostanu pracowników. „W Światowy Dzień Wellbeingu, obchodzony 8 września, warto zwrócić uwagę na działania zapewniające pracownikom realne wsparcie, poczucie wartości pracy i wpływu na jej przebieg, a także odpowiednie wsparcie w obszarze zdrowia psychofizycznego” – stwierdzono w informacji Benefit Systems.

Psycholog zdrowia: Przytyliśmy średnio o 5,7 kg


Jak przyznał cytowany w informacji psycholog zdrowia, wykładowca SWPS Mateusz Banaszkiewicz, w pandemii, kiedy łączyliśmy pracę zdalną z obowiązkami domowymi, szukaliśmy rozwiązań ułatwiających funkcjonowanie.

„Jedzenie na wynos, szybkie przekąski, a nawet zajadanie pandemicznego stresu spowodowało zmniejszenie liczby zachowań prozdrowotnych oraz znaczący wzrost wagi wielu z nas, według badań średnio o 5,7 kilograma” – wskazał. Według przytoczonych w informacji wyników badania MultiSport Index dot. wpływu aktywności fizycznej na motywację i efektywność w pracy obniżanie w firmie priorytetu dla działań w tym zakresie może doprowadzić do spadku produktywności pracowników i utraty dobrego wizerunku pracodawcy.

Zbadano, czy i jak Polacy inwestują nadwyżki finansowe

1/5 ankietowanych Polaków deklaruje, że inwestuje nadwyżki finansowe, a połowa wyraża zainteresowanie inwestowaniem w przyszłości – wynika z...

zobacz więcej

Z kolei badanie AON „Global Wellbeing Survey 2021” wskazuje, że 50 proc. firm traktuje zaangażowanie pracowników jako ważny wskaźnik oceny swojego biznesu.

60 proc. pracowników oczekuje wsparcia od pracodawców


Ponadto, zgodnie z MultiSport Index, 60 proc. ankietowanych pracowników potwierdziło, że oczekuje od pracodawców zwiększenia zaangażowania w zakresie wspierania zdrowia i aktywności fizycznej załogi. Opinię tę najczęściej wyrażają osoby pracujące w przedsiębiorstwach średniej wielkości, zatrudniających od 50 do 250 osób. Według Banaszkiewicza 41 proc. ćwiczących Polaków uważa, że aktywność fizyczna niweluje stres związany z pandemią.

Jak wynika z przytoczonego badania Kapitał Zdrowie, dwóch na pięciu decydentów w polskich firmach uważa, że w przyszłości promocja aktywności fizycznej będzie kluczowym działaniem wspierającym zdrowie pracowników, podobnie jak budowanie ich odporności fizycznej i psychicznej.

Zobacz także: Eksperci o rynku pracy w obliczu kolejnej fali koronawirusa

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej