RAPORT

Wojna na Ukrainie

Przedstawiciel talibów: Kobieta bez hidżabu jak pokrojony w plasterki melon

Talibowie chcą ograniczać prawa kobiet (fot. PAP/EPA/REHAN KHAN)
Talibowie chcą ograniczać prawa kobiet (fot. PAP/EPA/REHAN KHAN)

Kupujesz pokrojonego melona czy całego? Oczywiście całego. Kobieta bez hidżabu jest jak pokrojony w plasterki melon – tłumaczył w afgańskiej telewizji znaczenie chust dla kobiet przedstawiciel talibów.

Talibowie: Zajęliśmy ostatnią prowincję, która stawiała opór. Mudżahedini zaprzeczają

Pandższer znajduje się pod całkowitą kontrolą Talibanu – ogłosił w poniedziałek jego rzecznik. To ostatnia prowincja, w której stawiano opór...

zobacz więcej

Afgańska internautka Laila Mohammadi, która opublikowała na Twitterze wypowiedź przedstawiciela talibów, oceniła, że jej ojczyznę czeka „śmierdząca epoka kamienia”.

„Wkrótce pojawią się takie kobiety, które nie akceptują tej przymusowej logiki i epoki hidżry. Wolą codzienne prześladowania od tego tchórzliwego życia i zarodków oporu z różnych miejsc. Powstaną. Talibowie nie są już bezpieczni” – napisała.

Po przejęciu władzy w Afganistanie rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid przekonywał na konferencji prasowej prawa kobiet będą szanowane, ale – jak zaznaczył – w ramach prawa muzułmańskiego, czyli szariatu.

– Nie będzie dyskryminacji, nie będzie przemocy (...), pozwolimy kobietom pracować i uczyć się w ramach podstawowych zasad naszego prawa muzułmańskiego – przekonywał Mudżahid.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej