RAPORT

Pogarda

Mosbacher wraca do Polski. Wiadomo, czym się będzie zajmować

Georgette Mosbacher była ambasadorem USA w Polsce do 20 stycznia 2021 r. (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)
Georgette Mosbacher była ambasadorem USA w Polsce do 20 stycznia 2021 r. (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Amerykańska firma IP3 została głównym doradcą Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) przy opracowaniu planu wdrożenia energetyki jądrowej. W poniedziałek polska spółka, której większościowym udziałowcem jest Zygmunt Solorz, poinformowała, że do zarządu IP3 trafiła była ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Amerykanka będzie się zajmować projektami IP3 w naszym kraju.

Mosbacher: Biden nie zmieni kursu wobec Polski [WYWIAD]

Mimo sporu o wynik wyborów w USA zapewniam, że 20 stycznia Joe Biden obejmie urząd prezydenta, a amerykańska demokracja będzie działać, jak zawsze...

zobacz więcej

W ubiegłym tygodniu ZE PAK wspólnie z chemicznym koncernem Synthos ogłosiły zamiar budowy w Pątnowie elektrowni z reaktorami BWRX-300 według projektu GE Hitachi Nuclear Energy (GEH).

Solorz, Sołowow i... Mosbacher


Ogłoszona w poniedziałek współpraca z IP3 będzie polegała między innymi na wypracowaniu i uzyskaniu zgód odpowiednich władz i urzędów, w tym amerykańskich i polskich, a także innych międzynarodowych, które mogą być niezbędne dla realizacji projektu. Może obejmować również pozyskanie akceptacji ze strony organów nadzorczych i regulacyjnych w poszczególnych krajach, które będą dostawcami danych technologii.

Założyciel i prezes IP3 Michael Hewitt ocenił, że energia jądrowa będzie odgrywała kluczową rolę w światowej strukturze produkcji energii elektrycznej. „Chcemy, aby państwa wysoko uprzemysłowione mogły wykorzystać istniejące technologie i skutecznie zrealizować cele klimatyczne wyznaczone na 2040 r.” – podkreślił Hewitt. Projektami IP3 w Polsce będzie zajmować się była ambasador USA w Warszawie Georgette Mosbacher.

Była ambasador USA: Czysta energia dla Polski i krajów Trójmorza

Mosbacher o partnerstwie USA–Polska w zakresie rozwoju energetyki jądrowej

„USA z niecierpliwością czekają na partnerstwo z Polską w zakresie rozwoju energetyki jądrowej! To kolejny obszar bliskiej i efektywnej współpracy...

zobacz więcej

– Technologie jądrowe są kluczowym elementem, który może zapewnić Polsce i pozostałym krajom grupy Trójmorza wystarczającą ilość czystej energii. Długoterminowe bezpieczeństwo energetyczne Polski wymaga obecności w tym obszarze również sektora prywatnego, jak i planu wspierania innowacyjności w zakresie systemów jądrowych – powiedziała Mosbacher.

Większościowym udziałowcem ZE PAK jest Zygmunt Solorz. Jego zdaniem „projekty atomowe, niezależnie czy planowane w Polsce czy zagranicą, muszą mierzyć się ze skomplikowaną materią regulacyjną i uwarunkowaniami politycznymi”. Było to powodem zwrócenia się do IP3.

– Liczymy, że pomoże nam wypracować właściwe decyzje w obszarach, w których nie mamy doświadczenia. Cieszę się, że ZE PAK będzie współpracował z IP3 oraz że nasz projekt będzie wspierała pani ambasador Georgette Mosbacher – powiedział Solorz.

Zobacz także: Pożegnalne nagranie Mosbacher na zakończenie misji dyplomatycznej w Polsce

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej