RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jego głos znał każdy. Tomasz Knapik nie żyje

Nie żyje słynny lektor Tomasz Knapik. „Odszedł we śnie, nad ranem” – przekazał w poniedziałek jego syn, dziennikarz Maciej Knapik. W przyszłym tygodniu Tomasz Knapik skończyłby 78 lat.

„Mistrz” wchodzi do kin. Reżyser: To hołd dla „Teddy'ego” i dzieci, które zginęły w Auschwitz

W piątek wchodzi do kin film „Mistrz” Macieja Barczewskiego. W czwartek odbyła się jego premiera. To historia pięściarza Tadeusza Pietrzykowskiego,...

zobacz więcej

Był lektorem filmowym, radiowym i telewizyjnym, w swojej karierze związany m.in. z Telewizją Polską czy Polskim Radiem. W poniedziałek o 23:40 TVP2 wyemituje film dokumentalny „Głosy”, którego jednym z bohaterów jest właśnie Tomasz Knapik.

Tomasz Knapik nie żyje


Z wykształcenia był doktorem inżynierem elektrotechnikiem, wykładał na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej.

Jako lektor pierwsze kroki, jeszcze przed maturą, stawiał w Rozgłośni Harcerskiej. Następnie pracował w Polskim Radiu i w Telewizji Polskiej. Pracując w TVP czytał filmy zagraniczne na żywo. Na przełomie lat 80. i 90. rozpoczął współpracę z Polską Kroniką Filmową, która trwała do końca jej istnienia.

Jego głos znały pokolenia Polaków – jako lektor czytał dziesiątki zagranicznych filmów, użyczał też głosu w licznych produkcjach telewizyjnych i radiowych. W 2008 roku nagrał zapowiedzi głosowe dla pasażerów stołecznej komunikacji miejskiej.

Tomasz Knapik podkładał swój głos w wielu znanych filmach, m.in. w: „Amerykańskim Ninja”, „Doktorze Żywago”, „Dwunastu gniewnych ludziach”, serii „Gwiezdnych Wojen”, „Rambo III”, „Nagim Instynkcie”, „Pamięci Absolutnej”, „Terminatorze” i serii „Szczęki”.

„Był głosem w naszych domach”


Czytał także listy dialogowe popularnych seriali telewizyjnych, jak: „Benny Hill”, „Gorączka w mieście”, „Poirot”, „Strażnik Teksasu”, „Żar tropików”, „Świat według Bundych” i „Nikita”.

Informację o śmierci lektora przekazał jego syn, dziennikarz Maciej Knapik. We wpisie na Facebooku poinformował o ponad dwumiesięcznych zmaganiach z chorobą.

„Wszyscy mieliśmy nadzieję, że mu się uda. Niestety. Był głosem w naszych domach, naukowcem i wykładowcą Politechniki Warszawskiej. Ukochanym ojcem i dziadkiem” – czytamy.


Zobacz także: Film o Grzegorzu Przemyku polskim kandydatem do Oscara Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej