RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

W Krakowie łączą światy nauki i fantastyki. Kongres Futurologiczny 2021

Kongres Futurologiczny odbędzie się w dniach 12-14 września w Krakowie (fot. Shutterstock)
Kongres Futurologiczny odbędzie się w dniach 12-14 września w Krakowie (fot. Shutterstock)

Pomost pomiędzy światami nauki i fantastyki, spotkania z ekspertami polskiego sektora kosmicznego, specjalistami zajmującymi się sztuczną inteligencją i znanymi pisarzami fantastyki – to tylko niektóre atrakcje Kongresu Futurologicznego 2021. Trzydniowa konferencja kulturalno-naukowa odbędzie się już w dniach 12-14 września w zabytkowych wnętrzach Pałacu Potockich na Rynku Głównym w Krakowie. Wydarzenie stanowi część oficjalnych obchodów jubileuszu stulecia urodzin Stanisława Lema.

Powstaną trzy satelity do obserwacji Ziemi na potrzeby polskiej armii

W ramach projektu PIAST, powstaną trzy satelity do obserwacji Ziemi na potrzeby polskiej armii.  Będą one w pełni oparte o autorski projekt ...

zobacz więcej

Podczas trzech wypełnionych spotkaniami dni uczestnicy audytorium będę mieli okazję wysłuchać wystąpień i dyskusji z udziałem reprezentantów polskiego sektora kosmicznego, specjalistów zajmujących się sztuczną inteligencją i rzeczywistością wirtualną, jak również pisarzy fantastyki, krytyków, a także twórców oraz producentów gier.

Łączą fantastykę i naukę


Wśród zaproszonych gości znajdą się między innymi: Mirosław Hermaszewski – pierwszy i jedyny polski kosmonauta, Wiktor Niedzicki – twórca i prowadzący legendarnego programu telewizyjnego „Laboratorium”, oraz Jacek Rodek – autor scenariusza kultowego polskiego komiksu „Funky Koval”.

Szczególne miejsce podczas konferencji zajmie upamiętnienie sylwetki i twórczości Stanisława Lema.


Wydarzenie promować ma rodzimą twórczość fantastycznonaukową, inspirować młodych autorów, a także integrować naukowców, artystów oraz przedstawicieli branży technologicznej – w swej unikalnej formie łączącej zagadnienia futurologiczne z wizjami przyszłości obecnymi w kulturze popularnej; konferencja ma stanowić pomost pomiędzy światem nauki i fantastyki.

Kongres Futurologiczny 2021


W trakcie konferencji premierę będzie miał też wyjątkowy zbiór „Ku gwiazdom: Antologia polskiej fantastyki naukowej 2021”, stanowiący pokłosie pierwszego konkursu literackiego i współpracy Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej z krakowskim Wydawnictwem IX.

Konferencja odbędzie się w dniach 12-14 września w kameralnej i unikatowej atmosferze Pałacu Potockich w Krakowie. Organizatorem jest Polska Fundacja Fantastyki Naukowej we współpracy z krakowską miejską instytucją KBF – operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Więcej informacji oraz szczegółowy program wydarzenia na stronie internetowej Kongresu Futurologicznego 2021.

Spotkanie odbędzie się nie tylko w formie stacjonarnej z wolnym wstępem dla każdego zainteresowanego; będzie też retransmitowane w mediach społecznościowych.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej