RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Udało się. Łazik Perseverance pobrał pierwszą próbkę z Marsa

Wiercenie w marsjańskim kamieniu się udało (fot. PAP/EPA/NASA/JPL-Caltech)
Wiercenie w marsjańskim kamieniu się udało (fot. PAP/EPA/NASA/JPL-Caltech)

NASA potwierdziła, że jej łazik marsjański zdołał wwiercić się w jedną ze skał i pobrał próbkę, która docelowo zostanie zbadana w laboratorium na Ziemi. Będą to pierwsze fragmenty Marsa dostępne dla naukowców w ziemskich laboratoriach, nie licząc meteorytów marsjańskich.

Naukowcy odwrócili proces starzenia komórek układu odpornościowego

W dobie globalnej walki z pandemią koronawirusa takie odkrycie może być na wagę złota. Jak donosi dziennik „Jerusalem Post” naukowcy z Izraelskiego...

zobacz więcej

Dane, które amerykańska agencja kosmiczna uzyskała 1 września od łazika Perseverance oraz zdjęcia otrzymane 4 września wskazują, że wiercenie w marsjańskim kamieniu się udało. Pokazano fotografie, na których wyraźnie widać wywierconą dziurę, a także fotografie pojemnika, w którym znajduje się pobrana próbka.

Kamień albo raczej głaz, który wybrano do badań, został nazwany „Rochette”. Położony jest na grzbiecie górującym nad dnem krateru Jezero.

Krater ma pochodzenie uderzeniowe i średnicę niecałych 50 km. Według hipotez w kraterze tym było kiedyś jezioro o głębokości nawet 250 metrów.

Była to druga próba wiercenia wykonana przez Perseverance. Pierwsza nastąpiła 8 sierpnia i się nie udała: pobrany materiał był zbyt sypki i wysypał się z pojemnika, w którym miał później zostać zabrany na Ziemię.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Do wiercenia łazik używa odpowiedniego wiertła, umieszczonego na końcu dwumetrowego robotycznego ramienia. Uzyskiwane próbki są nieco grubsze od ołówka.

Do wiercenia łazik używa odpowiedniego wiertła, umieszczonego na końcu dwumetrowego robotycznego ramienia. Uzyskiwane próbki są nieco grubsze od ołówka.

Naukowcy: populacja bałtyckiego dorsza już się nie odrodzi

Populacja dorsza w zachodniej części Morza Bałtyckiego zmniejszyła się do tego stopnia, że – zdaniem ekspertów – przekroczony został punkt...

zobacz więcej

Po tym etapie znowu fotografowany jest pojemnik.

W planach misji są kolejne wiercenia. Łazik ma w ciągu roku zebrać oko. 40 próbek o łącznej wadze około jednego kilograma, po które następnie przyleci nowa sonda (z nowym łazikiem), aby zabrać je z powierzchni Marsa i dostarczyć na Ziemię.

Misja łazika Perseverance nosi nazwę Mars 2020. Została wystrzelona z Ziemi 30 lipca 2020 r., a lądowanie nastąpiło 18 lutego 2021 r.

Dostępny jest film nagrany podczas manewru lądowania z kamer rozmieszczonych na platformie lądującej i łaziku. Wśród innych eksperymentów prowadzonych w ramach misji są loty dronem, testy wytwarzania tlenu z marsjańskiej atmosfery, badania geologiczne i meteorologiczne oraz poszukiwania potencjalnych oznak dawnego życia biologicznego na Czerwonej Planecie.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej