RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Talibowie: Zajęliśmy ostatnią prowincję, która stawiała opór. Mudżahedini zaprzeczają

Sprzeczne informacje z prowincji Pandższer (fot. PAP/EPA/STRINGER)
Sprzeczne informacje z prowincji Pandższer (fot. PAP/EPA/STRINGER)

Pandższer znajduje się pod całkowitą kontrolą Talibanu – ogłosił w poniedziałek jego rzecznik. To ostatnia prowincja, w której stawiano opór talibom. Rzecznik walczącego z nimi Narodowego Frontu Obrony (NRF) zdementował te informacje i przekazał, że walki trwają.

Amerykanie zostawili w Kabulu wojskowe psy? To fake news

Amerykańskie wojsko opuściło przejęty przez talibów Kabul. Na lotnisku w stolicy Afganistanu żołnierze zostawili ogrom sprzętu. Pojawiły się też...

zobacz więcej

– Dzięki temu zwycięstwu nasz kraj został całkowicie wyzwolony z zamętu wojny – powiedział rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid.

Tysiące bojowników talibskich opanowało w nocy z niedzieli na poniedziałek osiem regionów prowincji Pandższer – powiedzieli agencji Associated Press anonimowi świadkowie tych wydarzeń. W niedzielę wieczorem widziano też dziesiątki pojazdów talibów wjeżdżających do Doliny Pandższeru – dodaje AP. Zdjęcia w mediach społecznościowych pokazują talibów przed siedzibą gubernatora Pandższeru.

Dementi


W niedzielę Taliban poinformował, że przejął kontrolę nad Bazarakiem, stolicą Pandższeru. Tego samego dnia wieczorem mudżahedini z NRF przyznali, że w ostatnich dniach toczyli zażarte walki, w których ponieśli ciężkie straty i wezwali do zawieszenia broni oraz zaprzestania talibskiej ofensywy. Zadeklarowali, że kontynuują walki i wycofali się w trudno dostępne rejony w górach.

– To nieprawda, talibowie nie opanowali Pandższeru, ich deklaracje są bezpodstawne – powiedział stacji BBC rzecznik NRF Ali Maisam Nazary.

Bastion oporu przeciwko talibom


Antytalibscy bojownicy poinformowali również na Twitterze, że siły NRF są obecne we wszystkich strategicznych miejscach Doliny Pandższeru i kontynuują walki. „Zapewniamy Afgańczyków, że walka przeciwko talibom i ich partnerom będzie trwała do czasu zwycięstwa sprawiedliwości i wolności”.

Co armia USA zostawiła na lotnisku w Kabulu? 73 samoloty, śmigłowce i wiele więcej [WIDEO]

Siły USA pozostawiły na lotnisku w Kabulu 73 samoloty, 70 pojazdów opancerzonych MRAP, samochody i śmigłowce. Według zapewnień amerykańskiego...

zobacz więcej

Mieszkańcy Pandższeru nie muszą się obawiać o swoje bezpieczeństwo, nie będą też w jakikolwiek sposób nękani przez talibów – zapewnił w komunikacie rzecznik Talibanu. Podobno jeszcze przed przybyciem talibów wiele osób uciekło z Doliny Pandższeru w góry – informuje AP.

Pandższer jest od dawna bastionem oporu przeciwko talibom. Była tam siedziba legendarnego dowódcy Ahmada Szacha Masuda, który walczył z sowiecką inwazją i postkomunistycznym rządem Mohameda Nadżibullaha, a później z talibami. Obecnie dowódcą mudżahedinów jest jego syn Ahmad i Amrullah Saleh, wiceprezydent obalonego przez talibów prozachodniego rządu w Kabulu.

Od czasu przejęcia władzy przez talibów w niemal całym Afganistanie w połowie sierpnia w Dolinie Pandższeru zebrało się kilka tysięcy żołnierzy upadłego rządu, a także bojownicy NRF.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej