
1/5 ankietowanych Polaków deklaruje, że inwestuje nadwyżki finansowe, a połowa wyraża zainteresowanie inwestowaniem w przyszłości – wynika z badania na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.
W okresie pandemii nie słabnie zainteresowanie winem pochodzącym z Portugalii. Jego eksport w pierwszym kwartale tego roku zwiększył się o 13...
zobacz więcej
Według badania Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami(IZFiA) wśród inwestujących wolne środki 34 proc. to osoby z co najmniej wyższym wykształceniem. Inwestowanie odbywa się na mniejszą skalę niż oszczędzanie pieniędzy.
„Jedynie 1/5 badanych Polaków deklaruje, że inwestuje nadwyżki finansowe, połowa wyraża zainteresowanie inwestowaniem w przyszłości” – czytamy.
Jak wskazano, bardzo niskie oprocentowanie lokat skutkuje poszukiwaniem innych form lokowania pieniędzy. Respondenci spontanicznie wskazali, że bardziej opłacalną formą inwestowania od lokaty jest zakup nieruchomości (24 proc.).
Na kolejnych miejscach znalazły się akcje (12 proc.), obligacje (6 proc.), kruszce np. złoto, srebro (4 proc.), fundusze inwestycyjne (3 proc.).
Osoby, które deklarują, że nie są zainteresowanie inwestowaniem pieniędzy (30 proc.), jako główną przyczynę wskazują ich brak (47 proc.). Z kolei w grupie osób, które inwestują je, dominują mężczyźni (56 proc.).
Tendencja do inwestowania rośnie z wiekiem – w najmłodszej grupie badanych (18-24) odsetek inwestujących wynosi 10 proc., a w najstarszej grupie (45-65) – 45 proc. Jak zwrócono uwagę, na decyzję o inwestowaniu pieniędzy ma wpływ posiadanie dzieci poniżej 18. roku życia.
Wśród inwestujących najwięcej jest osób, które nie mają niepełnoletnich podopiecznych (46 proc.), a odsetek osób z jednym dzieckiem, które inwestują wolne środki wynosi 29 proc. Dodano, że odsetek inwestujących maleje wraz ze wzrostem liczby dzieci w gospodarstwie domowym.
Badanie wskazało też, że Polacy najchętniej nadwyżki finansowe przeznaczają na konsumpcję i przyjemności (np. zakup sprzętów elektronicznych, ubrań, zabawek dla dzieci), podróże, czy zasilenie kont oszczędnościowych, lokat.