RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Dlaczego uważamy się za osoby nieatrakcyjne? Naukowcy odpowiadają

Uczestnikami badania było 36 zdrowych, dorosłych Brytyjczyków (fot. Shutterstock)
Uczestnikami badania było 36 zdrowych, dorosłych Brytyjczyków (fot. Shutterstock)

Dorośli, których mózgi są mniej wrażliwe na sygnały płynące z wewnątrz ciała, szczególnie z serca i jelit, częściej czują się zawstydzeni i uważają się za osoby nieatrakcyjne – wynika z badań przeprowadzonych na Anglia Ruskin University (ARU) w Wielkiej Brytanii.

Formuła, która gwarantuje dobre samopoczucie

Czy istnieje przepis na szczęście i dobre samopoczucie? Od niedawna tak. Jeden z naukowców opracował przepis, który nazwał Formułą Dobrego...

zobacz więcej

Sygnały interoceptywne – płynące z wewnątrz ciała - cały czas informują mózg o tym, co się dzieje w ciele. Dzięki temu odczuwamy np. głód, na który świadomie reagujemy, sięgając po przekąskę. Istnieje jednak mnóstwo sygnałów, z których nie zdajemy sobie sprawy, a – jak się okazuje – one również mają znaczenie dla naszego działania i postrzegania, nawet samego siebie.

Uczestnikami badania było 36 zdrowych, dorosłych Brytyjczyków, którzy w pierwszym etapie badania oceniali swój własny obraz ciała. W ten sposób zmierzono u nich poczucie wartości własnego ciała, jego funkcjonalności, sprawdzono czy wstydzą się zewnętrznego wyglądu ciała i tego, jak bardzo duże znaczenie ma dla nich ich waga.

Reakcje mózgu na bicie serca


Następnie przeprowadzono pomiary sygnałów pochodzących z wewnątrz ciała uczestników. Niektóre sygnały płynące do mózgu z serca i jelit są przetwarzane na poziomie nieświadomym, aby stale dostarczać mózgowi aktualnych informacji o tym, co dzieje się wewnątrz organizmu. Siłę połączenia między jelitami a mózgiem mierzono rejestrując jednocześnie aktywność elektryczną obu regionów, a także reakcje mózgu na bicie serca. Badacze zauważyli, że słabsze reakcje mózgu na interoceptywne sygnały płynące z jelit i serca były istotnie związane z wyższym poziomem wstydu i niezadowolenia z wagi wśród uczestników.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Naukowcy odwrócili proces starzenia komórek układu odpornościowego

W dobie globalnej walki z pandemią koronawirusa takie odkrycie może być na wagę złota. Jak donosi dziennik „Jerusalem Post” naukowcy z Izraelskiego...

zobacz więcej

– Odkryliśmy, że kiedy mózg jest mniej wrażliwy na te nieświadome dla nas sygnały z wnętrza ciała, płynące szczególnie z serca i jelit, ludzie częściej mają negatywne poglądy na temat swojego wyglądu zewnętrznego – mówi Dr Jane Aspell z ARU, jedna z autorek badania.

Specjaliści tłumaczą to zjawisko tym, że gdy mózg słabiej odbiera sygnały z narządów wewnętrznych, kładzie większy nacisk na to, co znajduje się na zewnątrz, więc wygląd staje się znacznie ważniejszy dla samooceny.

Informacje te mogą mieć znaczenie w leczeniu bulimii


Badacze zauważają, że dzięki ich odkryciom będzie można szybciej i łatwiej zidentyfikować, a nawet przewidzieć negatywny obraz ciała i związane z nim stany, takie jak zaburzenia odżywiania. Dodatkowo, informacje te mogą mieć znaczenie w leczeniu osób z zaburzonym postrzeganiem własnego ciała, np. bulimią.

– Musimy jeszcze dowiedzieć się, dlaczego mózgi niektórych osób lepiej wykrywają sygnały płynące z wewnątrz ciała, a inne słabiej. Być może jest to spowodowane różnicami w połączeniach neuroanatomicznych między mózgiem a narządami wewnętrznymi i będzie to przedmiotem naszych przyszłych badań – mówią autorzy publikacji (https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0010945221002513?via%3Dihub).


Sprawdź też: Jedna z bardziej wziętych modelek przyznała właśnie, że zmagała się z anoreksją i bulimią

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej