RAPORT

Pogarda

Andrzej Duda o Prymasie Wyszyńskim: On widział siłę polskiego narodu

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach dożynkowych na Jasnej Górze (fot. PAP/Waldemar Deska)
Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach dożynkowych na Jasnej Górze (fot. PAP/Waldemar Deska)

Najnowsze

Popularne

Kard. Stefan Wyszyński to patron na trudne czasy, pasterz nieugięty, niezłomny, który przeprowadził Kościół przez najtrudniejszy czas. To wspaniale, że już za tydzień będziemy mieli jego beatyfikację – powiedział w specjalnym wywiadzie dla Biura Prasowego @JasnaGóraNews i Radia Jasna Góra, prezydent RP Andrzej Duda, który uczestniczył w ogólnopolskich dożynkach.

Trzy wartości kard. Wyszyńskiego: Kościół, Ojczyzna, rodzina

W katedrze włocławskiej upamiętniono 95. rocznicę święceń kapłańskich i 118. rocznicę urodzin kardynała Stefana Wyszyńskiego. Biskup włocławski...

zobacz więcej

– Nie na darmo mówimy Prymas Tysiąclecia. To był człowiek niezwykle silnego ducha i silnej wiary, w tej wierze miał mocne oparcie i dlatego przetrwał wszystkie najtrudniejsze momenty, dlatego nie udało się złamać i zniszczyć polskiego Kościoła – zauważył Prezydent RP. Dodał, że „on widział siłę polskiego narodu, był wielkim orędownikiem praw człowieka i ludzkiej godności”.

Andrzej Duda przypomniał, że Prymas Wyszyński miał bezgraniczne zaufanie do Maryi, a szczególnie był związany z Matką Bożą Częstochowską, czego dowodem jest jego biskupia sakra tu na Jasnej Górze, a także Śluby Narodu, czy Milenijny Akt Oddania. Przypomniał, że „niejako zwieńczeniem jego służby Kościołowi był św. Jan Paweł II”.

„Kościół radził sobie już w różnych trudnych sytuacjach"


Na pytanie jak postrzega rolę Kościoła w budowaniu wspólnoty narodowej, zwłaszcza w tym trudnym czasie, gdy także w Polsce pojawia się tak wiele coraz śmielszych ataków na ludzi wierzących, polski Prezydent zauważył, że „Kościół radził sobie już w różnych trudnych sytuacjach" i wyraził przekonanie, że „Polacy nie odejdą od Kościoła”.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Prezydent razem z rolnikami na Dożynkach Jasnogórskich [WIDEO]

Prezydent Andrzej Duda bierze dziś udział w uroczystościach dożynkowych na Jasnej Górze. – Obecność tutaj jest symbolem, ale też wyznacza...

zobacz więcej

 „Przesłanie płynące z Jasnej Góry zawsze jest bardzo ważne"


– Jesteśmy wspólnotą opartą na wartościach od ponad tysiąca lat, te wartości u nas na pewno są mocniejsze niż na Zachodzie Europy i jest jakiś paradoks, że chrześcijaństwo przyszło do nas z Zachodu a dzisiaj to my jesteśmy, śmiało można powiedzieć, ostoją chrześcijaństwa, katolicyzmu. Zachód Europy odchodzi od Boga, a u nas te wartości cały czas są i wierzę w to, że to właśnie my mamy receptę na przyszłość – powiedział Andrzej Duda.

Jak zauważył, przesłanie płynące z Jasnej Góry zawsze jest bardzo ważne i „można powiedzieć niezmienne„: strzec wartości i pozostawać przy wartościach, to zapewnienie o oparciu w modlitwie i wsparciu modlitewnym. 

Prezydent Andrzej Duda uczestniczył na Jasnej Górze w ogólnopolskich dożynkach. Podkreślał, że jego modlitwa ma wymiar symboliczny, bo „prezydent razem z rolnikami dziękuje Matce Najświętszej i Panu Bogu za cały rok pracy, za tegoroczne plony”. –- To dla mnie ważne, że jestem tu z rolnikami,bo to element jednoczący i pokazujący, że ich trud jest ważny dla całego państwa polskiego – zaznaczył.


Sprawdź też: Kardynał Stefan Wyszyński patronem 2021 r. Kim był Prymas Tysiąclecia 

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej