RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Kwestia „czerwcowych emerytur”. Prezes ZUS tłumaczy

Co „czerwcowe emerytury” oznaczają dla emerytów (fot. Pexels)
Co „czerwcowe emerytury” oznaczają dla emerytów (fot. Pexels)

Z punktu widzenia prawnego wymagana była interwencja ustawowa, tego nie można było w żaden inny sposób załatwić – powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia prezes ZUS Gertruda Uścińska o nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i poprawce dotyczącej tak zwanych emerytur czerwcowych.

Ile osób w pełni zaszczepionych w Polsce przeciw COVID-19? Podano nowe dane

18 902 890 osób jest w Polsce w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19, czyli otrzymało dwie dawki preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i...

zobacz więcej

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Rozwiązuje ona między innymi problem tak zwanych emerytur czerwcowych, czyli braku waloryzacji kwartalnej i w konsekwencji niższych świadczeń dla osób przechodzących na emeryturę w tym właśnie miesiącu.

Według obowiązujących wcześniej przepisów osoby, które przechodziły na emeryturę w czerwcu mogły otrzymywać świadczenia nawet o 12 procent niższe.

Pytana o wyrównanie dla osób, które przeszły w poprzednich latach na emeryturę w czerwcu, powiedziała, że „w tej chwili prawo nie przewiduje takiej możliwości działań wstecz”.

Prezes ZUS podkreśliła, że zakład prowadził działania informacyjne, a doradcy emerytalni przedstawiali symulację świadczeń. Wskazała, że w większości przypadków decyzja o przejściu na emeryturę była przesuwana na inny miesiąc niż czerwiec.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej