RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Bieszczady niezmiennie urzekają. Turyści dopisali

Bieszczady zachwycają widokami i przyrodą (fot. GOPR Bieszczady)
Bieszczady zachwycają widokami i przyrodą (fot. GOPR Bieszczady)

W Bieszczadach są dobre warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Na szlakach można spotkać sporo turystów. W górskich kotlinach zakwitły zimowity.

Aspiryna doskonała na ból głowy i ochronę środowiska

Aspiryna może być kluczem do skuteczniejszej rekultywacji terenów zdegradowanych, przynosząc wiele korzyści środowisku naturalnemu i rolnictwu -...

zobacz więcej

– Wszędzie jest słonecznie i bezwietrznie. Rano termometry, między innymi w Cisnej i Ustrzykach Grnych, pokazywały 4 stopnie Celsjusza – powiedział w niedzielę ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Łukasz Derwich.

Dodał, że w weekend na szlakach można spotkać sporo turystów. – Pogoda sprzyja wędrówkom. W ciągu doby zanotowaliśmy jedną interwencje – zauważył.

Wybierający się w góry – zaznaczył – turyści „powinni pamiętać, że w związku z coraz krótszym dniem, wycieczki powinno się rozpoczynać wcześniej”. – Rano i po zapadnięciu zmierzchu jest już chłodno – podkreślił Derwich.

Zimowity jesienne


Z kolei jak poinformował rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek, na Podkarpaciu „nieco później niż w poprzednich latach zakwitły zimowity jesienne”.

Zobacz także: „Ten region to rezerwuar materiału genetycznego”. UNESCO doceniło las w Polsce

Nie tylko barszcz Sosnowskiego. Toksyczne rośliny groźne dla dzieci

Konwalie, cis, śnieguliczka, owoce ligustra – popularne rośliny z naszego otoczenia mogą być groźne dla zdrowia i życia dzieci – przestrzegają...

zobacz więcej

Można je podziwiać w dolinach Pogórza Przemyskiego, w Bieszczadach oraz w Beskidzie Niskim. – Ich nazwa pochodzi od »zimy witania«, nie zaś, jak wielu myśli, od imienia Ziemowit – podkreślił Marszałek. Zwrócił uwagę, że „zimowity rosną najlepiej na koszonych przynajmniej raz w roku łąkach”.

– Pojawiają się w drugiej połowie sierpnia. W tym roku pojawiły się z lekkim opóźnieniem, ale teraz akuratnie są w pełni kwitnienia – mówił. Według leśnika, „bezpowrotnie zanikają tam, gdzie łąki są niekoszone, zaniedbane i zarastają roślinnością leśną”.

– Tak było na przykład w dolinie Rabego i Huczwic w pobliżu Baligrodu, czy w Beskidzie Dukielskim. Wraz z ekspansją lasu znikły tam na zawsze niektóre zimowitowe kobierce – wyjaśnił.

Zimowity należą do roślin cebulowych i bulwiastych, kwitnących jesienią. – Z bulwy wyrasta zazwyczaj kilka, rzadziej kilkanaście kwiatów, które mogą przypominać krokusy. Często są też z nimi mylone – mówił rzecznik.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej