RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Udawał młodszego o 36 lat. Policjanci nie dali się zwieść

Rzekomy obywatel Niemiec nie potrafił wymówić swojego nazwiska (fot. arch.PAP/D.Delmanowicz, zdjęcie ilustracyjne)
Rzekomy obywatel Niemiec nie potrafił wymówić swojego nazwiska (fot. arch.PAP/D.Delmanowicz, zdjęcie ilustracyjne)

65-latek podczas kontroli drogowej podawał się za mężczyznę młodszego o 36 lat. Na potwierdzenie okazał policjantom niemieckie prawo jazdy. Szybko okazało się, że posługiwał się cudzym dokumentem.

Nowe tablice na autostradach. Co oznaczają?

W kilku miejscach, przy drogach szybkiego ruchu zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, ustawiono charakterystyczne...

zobacz więcej

Funkcjonariusze z Olsztyna poinformowali, że na początku sierpnia w pobliżu miejscowości Gietrzwałd zatrzymali do kontroli osobowego opla, który miał niesprawne oświetlenie. Siedzący za kierownicą mężczyzna twierdził, że jest obywatelem Niemiec i okazał prawo jazdy wydane za granicą.

Już na pierwszy rzut oka przedstawiony papierowy blankiet wzbudził podejrzenia policjantów. Szybko też okazało się, że w systemach informatycznych figurował on jako utracony.

Mężczyzna w trakcie rozmowy nie potrafił policjantom podać swoich danych osobowych, w tym błędnie wymawiał swoje rzekome nazwisko.

Policjanci wraz z mężczyzną udali się do miejsca zamieszkania, gdzie jego partnerka miała potwierdzić autentyczność podawanych danych. Na miejscu okazało się, że 60-latka również nie potrafiła wskazać personaliów swojego partnera. Ostatecznie mężczyzna przyznał się, że niemieckie prawo jazdy, które okazał do kontroli, nie należy do niego. Kierującym okazał się 65-letni mieszkaniec powiatu olsztyńskiego. Mężczyzna posługiwał się cudzym dokumentem, który został znaleziony na terenie Niemiec. Aby uwiarygodnić jego autentyczność, miał wkleić swoje zdjęcie do papierowego dokumentu.

Okazało się, że 65-latek ukrywał swoją prawdziwą tożsamość, ponieważ ma sądowy zakaz kierowania pojazdami do 2023 roku. Wkrótce odpowie za przerabianie dokumentu tożsamości i posługiwanie się nim oraz za wprowadzenie w błąd funkcjonariuszy co do swojej tożsamości. Nie uniknie również odpowiedzialności za kierowanie pojazdem wbrew sądowemu zakazowi. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej