RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Prezydent razem z rolnikami na Dożynkach Jasnogórskich [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Prezydent Andrzej Duda bierze dziś udział w uroczystościach dożynkowych na Jasnej Górze. – Obecność tutaj jest symbolem, ale też wyznacza zobowiązanie, by dbać o polskie rolnictwo, o polskie sprawy – powiedział.

„Wdzięczni polskiej wsi”. Dożynki w Bobolicach

W Bobolicach w Zachodniopomorskiem odbywają się w niedzielę, z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, ogólnopolskie dożynki „Wdzięczni polskiej...

zobacz więcej

– Glebę uprawia się nie tyle przez nawóz, ale przez miłość, głęboką miłość ku ziemi ojczystej i wszystkiemu temu, co ją stanowi – cytował prezydent kardynała Stefana Wyszyńskiego, jak mówił, „wielkiego syna polskiej ziemi i wielkiego syna polskiej wsi”.

Andrzej Duda podkreślił, że „polska wieś zapewnia nam, Polakom, bezpieczeństwo żywnościowe naszego narodu i naszej ojczyzny, a zarazem zapewnia rozrastającą się część polskiego eksportu”.

Podziękował ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorzowi Pudzie za zapowiedź stworzenia systemu ubezpieczeń rolniczych. – To niezwykle ważne. Wiedzą o tym wszyscy ci, których kiedykolwiek dotknęły klęski żywiołowe, niszcząc ich plony, niszcząc dorobek często całego roku pracy – mówił Andrzej Duda. – Dziękuję za wszystkie działania, które są prowadzone dla polskiego rolnictwa. Tak, monitoruję je jako prezydent Rzeczypospolitej, bo jest to dla mnie ważne – zapewnił.

Suma dziękczynna


Najważniejszym punktem uroczystości była przedpołudniowa suma dziękczynna, podczas której pobłogosławione zostały przyniesione przez rolników wieńce żniwne.

Uroczysta msza na klasztornych wałach wieńczyła też coroczną Pielgrzymkę Rolników na Jasną Górę.

Od rana na placu przed Szczytem Jasnogórskim trwały wspólne modlitwy z udziałem orkiestr i zespołów muzycznych.

Krajowa Wystawa Rolnicza


Wydarzeniem towarzyszącym jasnogórskim dożynkom jest 30. Krajowa Wystawa Rolnicza, odbywająca się od soboty w Częstochowie.

Wokół Jasnej Góry stoiska rozstawiły związane z branżą firmy, instytucje zajmujące się rozwojem i unowocześnianiem rolnictwa, państwowe agencje rolne oraz indywidualni producenci i hodowcy. Prezydent Andrzej Duda jest honorowym patronem wystawy. Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej