RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Żaryn: Nie możemy pozwolić destabilizować Polski, NATO i UE

Celem Rosji jest osłabianie Zachodu (fot. Yasser Alhatib/Anadolu Agency via Getty Images)
Celem Rosji jest osłabianie Zachodu (fot. Yasser Alhatib/Anadolu Agency via Getty Images)

Nie możemy pozwolić destabilizować Polski, NATO i Unii Europejskiej – podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. – Właśnie taki jest cel Rosji i Białorusi – ocenił, komentując sytuację na wschodniej granicy.

Manewry Zapad-2021. Szef NATO wzywa Moskwę

Sekretarz generalny NATO wezwał Moskwę do przejrzystości w sprawie rosyjsko-białoruskich manewrów wojskowych Zapad-2021, które rozpoczynają się za...

zobacz więcej

Żaryn wskazał, że nasz kraj w ostatnim czasie znalazł się pod silną presją migracyjną, którą przy wsparciu Rosji wytworzył reżim na Białorusi. Przypomniał, że dodatkowo, w najbliższych dniach tuż za naszą wschodnią granicą rozpoczyna się aktywna faza ćwiczeń wojskowych Zapad-2021. – Ponad 200 tys. żołnierzy będzie ćwiczyło, według różnych scenariuszy, w tym agresywnych wobec Polski – zwrócił uwagę.

– Ogromne ćwiczenia wojskowe mogą łatwo dać Rosji i Białorusi okazję do prowadzenia prowokacji, aktów sabotażu, dezinformacji, czy nawet incydentów granicznych. Jest niemal pewne, że w tym czasie Rosja i Białoruś wzmocnią również presję migracyjną na Polskę, Litwę i Łotwę – dowodził. rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Zagrożenia ze wschodu


Jego zdaniem, skuteczne neutralizowanie zagrożeń ze Wschodu wspomoże podjęta przez nasze władze decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego wzdłuż granicy z Białorusią. – Jest to decyzja konieczna, by sięgać po narzędzia i procedury adekwatne do wyzwań i zagrożeń – ocenił Żaryn.

Podkreślił też, że sytuacja jest napięta. – Mamy świadomość, kim jest Łukaszenka i Putin, wiemy do czego są zdolni – dodał. – Nie możemy pozwolić destabilizować Polski, NATO i Unii Europejskiej. A właśnie taki jest cel Rosji i Białorusi – zaznaczył. W czwartek prezydent Andrzej Duda wydał rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego. Pas obejmie 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim). Rozporządzenie weszło w życie w czwartek po południu.

Choć rozporządzenie prezydenta już obowiązuje, posłowie muszą je niezwłocznie rozpatrzyć. Następnie mogą też w drodze uchwały uchylić rozporządzenie i znieść stan wyjątkowy. Uchwałę taką Sejm przyjmuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Izba niższa parlamentu zajmie się rozporządzeniem w poniedziałek.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej