RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Nielegalna migracja. Rząd Węgier podjął decyzję o stanie kryzysowym

Węgry zmagają się z kryzysem migracyjnym (fot. Mustafa Ozturk/Anadolu Agency via Getty Images)
Węgry zmagają się z kryzysem migracyjnym (fot. Mustafa Ozturk/Anadolu Agency via Getty Images)

Rząd Węgier przedłużył do 7 marca 2022 roku obowiązujący w kraju od sześciu lat stan kryzysowy, który wprowadzono z powodu masowego napływu migrantów. Dekret w tej sprawie ukazał się w piątek późnym wieczorem w „Monitorze Węgierskim”.

Litwa. Według miejscowych migranci tworzą w obozie system kastowy

Wieś Rudniki nieopodal Wilna na skraju Puszczy Rudnickiej zamieszkują w większości Polacy. To w pobliżu tej właśnie wsi powstał największy na...

zobacz więcej

Stan kryzysowy, który oznacza większe uprawnienia dla policji i innych służb, wprowadzono na Węgrzech 15 września 2015 roku.

Węgry były wtedy głównym krajem tranzytowym dla uchodźców i migrantów usiłujących dotrzeć do Europy Zachodniej. Do czasu wzniesienia przez władze węgierskie ogrodzenia na granicach z Serbią i Chorwacją w 2015 roku do kraju przedostało się w drodze do bogatszych państw Unii Europejskiej prawie 400 tys. migrantów.

Nielegalne przekraczanie granicy


W ostatnim czasie nieznacznie rośnie na Węgrzech liczba udaremnionych przekroczeń granicy lub zatrzymań nielegalnych migrantów na terytorium kraju. W zeszłym tygodniu zatrzymano prawie 3300 takich osób.

W piątek późnym wieczorem samochód kierowany przez serbskiego przemytnika ludzi zderzył się na autostradzie M86 z wozem policyjnym. Okazało się, że w środku było 27 nielegalnych migrantów, którzy podali się za Syryjczyków, Somalijczyków i Afgańczyków. Dwie osoby zostały ciężko ranne, a jedna lekko. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej