RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Stan wyjątkowy będzie przedłużony? Jasna deklaracja premiera

Premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Artur Reszko)
Premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Artur Reszko)

Jeżeli trzeba będzie, to 30 dni stanu wyjątkowego zostanie przedłużone, nie wykluczam takiej ewentualności, granica musi być chroniona – powiedział w RMF FM premier Mateusz Morawiecki.

Jak Polacy oceniają wprowadzenie stanu wyjątkowego? [SONDAŻ]

38,5 proc. dobrze ocenia decyzje rządu o wprowadzeniu stanu wyjątkowego; 30,1 proc. jest odmiennego zdania – wynika z sondażu SW Research dla rp.pl.

zobacz więcej

– Tarcza dla poszkodowanych stanem wyjątkowym jest już przygotowana, nie będziemy żałowali sił i środków, żeby to zrekompensować – zapewnił szef rządu. – Większość mieszkańców przygranicznych miejscowości jest zadowolonych z wprowadzenia stanu wyjątkowego – dodał Mateusz Morawiecki.

Po białoruskiej stronie granicy – od trzech tygodni koczuje grupa imigrantów, która chce dostać się do Polski. Zdaniem rządu, te i inne osoby są przywożone na granicę przez służby białoruskiego reżimu, a akcja ma charakter „wojny hybrydowej”.

Rozporządzenie prezydenta


W czwartek w pasie przygranicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, zaczął obowiązywać stan wyjątkowy. Obejmuje on 183 miejscowości. Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta Andrzeja Dudy stan wyjątkowy został wprowadzony na 30 dni, tak jak chciała tego Rada Ministrów.

Zgodnie konstytucją prezydent w ciągu 48 godzin od podpisania rozporządzenia w sprawie stanu wyjątkowego musi przesłać je do Sejmu. Izba niższa parlamentu zajmie się rozporządzeniem w poniedziałek.

Choć rozporządzenie prezydenta już obowiązuje, posłowie muszą je niezwłocznie rozpatrzyć. Następnie mogą też w drodze uchwały uchylić rozporządzenie i znieść stan wyjątkowy. Uchwałę taką Sejm przyjmuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej