RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Socjalistyczny dyktator wsadza do aresztu potencjalnych rywali w wyborach

Nikaraguańczycy mają dość rządów Ortegi (fot. PAP/EPA/Jeffrey Arguedas)
Nikaraguańczycy mają dość rządów Ortegi (fot. PAP/EPA/Jeffrey Arguedas)

Najnowsze

Popularne

Nikaraguański wymiar sprawiedliwości postanowił wnieść pozwy i zatrzymać w areszcie prewencyjnym trzech potencjalnych kandydatów na prezydenta.

Łukaszenka po nikaraguańsku

Opresyjny reżim, prześladowanie opozycji, dyktator rządzący entą kadencję i wsadzający do aresztu przeciwników politycznych – to ponure realia...

zobacz więcej

Dzień po podobnej decyzji przeciwko Cristianie Chamorro, uważanej za najgroźniejszego przeciwnika prezydenta Daniela Ortegi, który stara się o czwartą kadencję z rzędu i nieco ponad dwa miesiące przed wyborami wyznaczonymi na 7 listopada trzej przeciwnicy Ortegi: Felix Maradiaga, Arturo Cruz i Juan Sebastian Chamorro zostali postawieni przed sądem za atakowanie suwerenności narodowej i „zdradę ojczyzny”.

Ich wstępne przesłuchania odbyły się za zamkniętymi drzwiami w cieszącym się złą sławą więzieniu El Chipote w stolicy graju Managui. Wszyscy zostali aresztowani.

Pranie pieniędzy


Wcześniej aresztowana Cristiana Chamorro została oskarżona o pranie brudnych pieniędzy przez fundację noszącą imię jej matki, byłej prezydent Violety Chamorro. Organizacja prowadzona od 20 lat przez Cristianę Chamorro została zamknięta w lutym, była ośrodkiem szkolenia dziennikarzy i obrony wolności prasy.

Sondaże przyznały Chamorro największe poparcie wyborcze po prezydencie Danielu Ortedze.

Dla Daniela Ortegi, 75-letniego byłego partyzanta, sprawującego władzę od 2007 roku, 34 przeciwników politycznych aresztowanych od czerwca ubiegłego roku, w tym siedmiu potencjalnych kandydatów na prezydenta, to spiskowcy, którzy chcą go obalić z pomocą Stanów Zjednoczonych. Nikaraguański wymiar sprawiedliwości w piątek zwrócił się do sądu z siedmioma innymi wnioskami o aresztowanie przeciwników prezydenta, między innymi biznesmena Josego Aguerro i trzech byłych towarzyszy broni Ortegi z partyzantki Sandinistów.

Prokuratura nie ogłosiła żadnego terminu procesu przeciwników urzędującego prezydenta Daniela Ortegi.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej