RAPORT

Pogarda

SN zlekceważył tysiące frankowiczów. Prawnik: Kredytobiorcy mogą działać mimo to

Frankowicze. Mec. Lech Obara na sali rozpraw (fot. PAP/ Tomasz Waszczuk)
Frankowicze. Mec. Lech Obara na sali rozpraw (fot. PAP/ Tomasz Waszczuk)

Najnowsze

Popularne

Izba Cywilna Sądu Najwyższego nie podjęła decyzji w sprawie frankowiczów, więc spór o ich kredyty dalej jest nierozstrzygnięty. Jednak prawnik mec. Lech Obara zapewnia w rozmowie z portalem tvp.info, że zarówno kredytobiorcy, którzy spłacają zobowiązania, jak i ci, którzy kredyty mieszkaniowe już spłacili, mogą walczyć o swoje. – Dotychczasowe orzecznictwo zarówno SN, jak i TSUE daje mocne podstawy do stwierdzenia nieważności kredytów denominowanych i indeksowanych do franka szwajcarskiego – zaznacza.

SN zajmował się frankowiczami. Sprawy nie rostrzygnął, wysłał pytania do TSUE ws. sędziów

Sprawa tak zwanych frankowiczów pozostaje nierozstrzygnięta. Pomimo wielogodzinnych obrad, Izba Cywilna Sądu Najwyższego nie podjęła decyzji w tej...

zobacz więcej

W czwartek cały skład Izby Cywilnej Sądu Najwyższego kontynuował posiedzenie w sprawie rozstrzygnięcia szeregu pytań sformułowanych przez I prezes SN Małgorzatę Manowską i dotyczących spraw o kredyty walutowe. Sprawa – podobnie jak za pierwszym razem – 11 maja, gdy ją odroczono – była rozpatrywana na posiedzeniu niejawnym.

Pomimo wielogodzinnych obrad, Izba nie podjęła decyzji w tej sprawie. Powodem ma być konflikt w SN związany z reformą sądownictwa. Posiedzenie zakończyło się wysłaniem pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Zobacz także ->  Rzecznik Finansowy stanął w obronie frankowiczów

– Zamiast zająć się losem frankowiczów, sąd zajął się swoimi sprawami – komentuje w rozmowie z portalem tvp.info mec. Lech Obara z olsztyńskiej kancelarii prawnej.

Jak zaznacza, brak rozstrzygnięcia nie stoi jednak na przeszkodzie w dochodzeniu przez frankowiczów roszczeń od banków. Dotyczy to zarówno kredytobiorców, którzy wciąż spłacają swoje zobowiązania, jak i tych, którzy kredyty mieszkaniowe już spłacili. Wszystko zależy od zapisów w umowie kredytowej. Dlatego tak ważna jest jej dokładna analiza.

Roszczenia banków ws. kredytów frankowych. RPO chce odpowiedzi od TSUE

Rzecznik Praw Obywatelskich na wniosek konsumentów przystąpił do spraw, w których banki wystąpiły z roszczeniami o wynagrodzenie za korzystanie z...

zobacz więcej

Mecenas o „horrendalnych ratach kredytów”


– Dotychczasowe orzecznictwo zarówno Sądu Najwyższego, jak i Trybunału Sprawiedliwości UE daje mocne podstawy do stwierdzenia nieważności kredytów denominowanych i indeksowanych do franka szwajcarskiego. Wyroki obu sądów stwierdzają wadliwość zawieranych umów oraz potwierdzają konieczność objęcia ochroną konsumentów, którzy takie umowy zawierali – mówi mec. Lech Obara.

W rozmowie z portalem tvp.info stwierdza, że ciężar orzekania w sprawach dotyczących kredytów denominowanych i indeksowanych do waluty obcej nadal będzie spoczywał na sądach powszechnych. Tym bardziej, że zarówno w Sądzie Najwyższym, jak i w Trybunale Sprawiedliwości na rozstrzygnięcia oczekują kolejne zagadnienia dotyczące kredytów frankowych, jak choćby kwestia tzw. wynagrodzenia za korzystanie z kapitału.

Co ważne – obecnie sądy powszechne wypracowały już dosyć bogate orzecznictwo dotyczące unieważniania kredytów, udzielanych we frankach. 

Zobacz także ->  Ugody dla frankowiczów. Propozycja zamiany kredytu na złotowe o stałej stopie

– Dodajmy, że pojawiły się też nowe możliwości „złagodzenia” dotkliwości spłat horrendalnych rat kredytów frankowych. Warszawskie sądy przyjęły już jednolitą wykładnię w tej sprawie – podkreśla nasz rozmówca.

Polacy chcą karania celebrytów. Prawnik wskazuje na ważny problem

Kolejna gwiazda została złapana na łamaniu prawa. Polacy debatują o zaostrzaniu kar dla piratów drogowych i oceniają, że celebrytom wolno więcej....

zobacz więcej

Frankowiczu, jest opcja zawieszenia spłat


Obara tłumaczy, że w drodze zabezpieczenia sądy zawieszają w trakcie procesu obowiązek spłaty rat kredytu w sytuacji, gdy wysokość spłat przekracza nominalną wartość pożyczki w złotówkach zaciągniętej przed laty. Sąd zawiesza obowiązek spłaty rat kredytu kiedy stwierdzi, że są podstawy do unieważnienia zawartej umowy.

Zobacz także ->  „Rynkowy szeryf pod ostrzałem”. Czyli prezes UOKiK kontra banki

Adwokat wyjaśnia, że jeśli jakaś osoba wzięła kredyt – na przykład na 300 tys. złotych – i spłaciła już tę kwotę, a do spłaty pozostało jej 200 tys. złotych, nie musi aż do decyzji sądu regulować bieżących (zawieszonych przez sąd) rat.

Szacuje się, że  w Polsce udzielono około 700 tys. kredytów frankowych. Swoje zobowiązania wciąż spłaca ponad 400 tys. osób. W związku z tym grupa prawników związanych z mecenasem Obarą świadczy frankowiczom nieodpłatną pomoc prawną. Porady udzielane są w ramach „Ostrych dyżurów prawniczych” w biurze poselskim Iwony Arent: osobiście, mailowo i telefonicznie.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej