RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent Andrzej Duda złożył życzenia urodzinowe Stanowi Borysowi

Stan Borys był współtwórcą  big beatowego zespołu Blackout (fot.  PAP/Leszek Szymański)
Stan Borys był współtwórcą big beatowego zespołu Blackout (fot. PAP/Leszek Szymański)

Pragnę złożyć Panu najserdeczniejsze gratulacje oraz życzenia zdrowia, wielu sił i wszelkiej pomyślności – napisał prezydent do Stana Borysa w liście z okazji 80. urodzin artysty. Chciałbym wyrazić uznanie dla Pana znakomitego dorobku i wkładu w polską muzykę i polską kulturę – dodał.

Prezydent Duda złożył życzenia urodzinowe sławnemu aktorowi

Prezydent Andrzej Duda złożył życzenia aktorowi Piotrowi Fronczewskiemu z okazji jego 75. urodzin. Prezydent życzył jubilatowi kolejnych...

zobacz więcej

„Należy Pan do wąskiego grona wykonawców, o których zwykło się mówić, że są wyjątkowi” - czytamy w liście. „Stworzył Pan swój własny styl wokalny i wizerunek estradowy, który zapisał się w pamięci pokoleń słuchaczy. Niezwykła osobowość to jest właśnie to, co sprawia, że jest Pan tak bardzo podziwiany” – ocenił prezydent. Dodał, że u źródeł sukcesów artysty, oprócz niewątpliwego talentu, leży też solidna praca i świadomość obranej indywidualnej drogi artystycznej, którą Stan Borys niezmiennie podąża.

Niepodrabialny głos


„Wzbogacił Pan rodzimy bigbit swoim niepodrabialnym głosem, a jednocześnie dodał Pan rockowym kompozycjom charakterystycznej refleksyjności" – podkreślił Andrzej Duda. Przypomniał również, że późniejsza kariera solowa artysty „potwierdziła (...) charyzmę i wspaniałe umiejętności wokalne”.

Prezydent podkreślił: „Dał się Pan poznać, jako artysta, który odwołuje się do emocji i wrażliwości słuchaczy i którego podziwia się nie tylko za niepowtarzalną barwę głosu, ale też za świetny warsztat, wyśmienitą dykcję i budowanie nastroju”. Napisał także, że piosenki w wykonaniu Stana Borysa „stawały się prawdziwymi pieśniami o głębokim i mocnym przesłaniu”.

Prezydent docenił ponadto przywiązanie Stana Borysa do języka polskiego, który jest dla artysty „przestrzenią spotkania z drugim człowiekiem” i który zawsze był istotnym elementem tworzonej przezeń sztuki. Podkreślił, jak ważne było to, że artysta pamiętał o tym także w trudnych chwilach emigracji.

Doskonała lekcja patriotyzmu


„Pańskie przekonanie, że artysta w równym stopniu powinien koncentrować się na muzyce i tekście znajduje najpełniejszy wyraz w Pana interpretacjach polskiej poezji, co postrzegam, jako szczególną formę popularyzacji naszej wybitnej literatury i doskonałą lekcję patriotyzmu” – napisał Andrzej Duda.

Rusza 58. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu [WIDEO]

Już o 20:15 startuje 58. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. Wielkie święto muzyki otworzy koncert „Od Opola do Opola” w trakcie którego...

zobacz więcej

Prezydent podziękował Stanowi Borysowi  za wszystkie lata twórczego zaangażowania oraz za to, że artysta przez cały ten czas pozostał wierny swoim zamiłowaniom.

„Raz jeszcze gratulując pięknego jubileuszu, życzę Panu samych szczęśliwych dni, pogody ducha, a także kolejnych dokonań artystycznych w przyszłości”  – zakończył swój list prezydent.

Stan Borys był współtwórcą  big beatowego zespołu Blackout oraz współpracował z takimi grupami jak Bizony czy Niebiesko-Czarni. Zagrał w filmie Janusza Zaorskiego „Uciec jak najbliżej”. Prawie trzy dekady spędził na emigracji, mieszkając m.in. w Chicago, Las Vegas, San Diego i Nowym Jorku, a także w Toronto. Nagrał 17 albumów. Do jego najpopularniejszych przebojów należą  „Anna”, „Spacer dziką plażą”, „Jaskółka uwięziona” i  „Wiatr od Klimczoka”. Został odznaczony m.in. Orderem Orła Białego oraz złotym medalem Gloria Artis. 


Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej