RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Dziesiątki prób nielegalnego przekroczenia granicy. Straż Graniczna przedstawia dane

Pogranicznicy wraz z wojskiem pilnują granicy (fot. PAP/Artur Reszko)
Pogranicznicy wraz z wojskiem pilnują granicy (fot. PAP/Artur Reszko)

W piątek do godz. 20 mieliśmy 84 próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Wszystkie próby zostały udaremnione – przekazała rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.

Kryzys migracyjny. Szef dyplomacji UE wyraził poparcie dla Polski, Litwy i Łotwy

Wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell podczas spotkania szefów dyplomacji krajów UE w Słowenii wyraził poparcie dla Polski,...

zobacz więcej

Poinformowała również, że w piątek nie odnotowano żadnych incydentów związanych z wprowadzonym stanem wyjątkowym w pasie przygranicznym na obszarze województwa podlaskiego i lubelskiego. – Bardzo dużo ludzi dzwoni do nas z pytaniami dotyczącymi wprowadzonego rozporządzenia – dodała.

Według wcześniejszych informacji, w czwartek pogranicznicy na granicy polsko-białoruskiej odnotowali łącznie 130 prób nielegalnego przekroczenia. – Zatrzymaliśmy 20 nielegalnych imigrantów: 15 obywateli Iraku i 5 obywateli Syrii – wskazała Michalska.

Rzecznik Straży Granicznej poinformowała także, że nieopodal Usnarza Górnego (woj. podlaskie) po białoruskiej stronie granicy z Polską nadal koczuje grupa cudzoziemców. – Osoby te regularnie dostają jedzenie – zapewniła.

Stan wyjątkowy


W czwartek prezydent Andrzej Duda wydał rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego. Rozporządzenie zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw i weszło w życie z dniem ogłoszenia. Pas obejmuje 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim).

O wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni wnioskował rząd w związku z sytuacją na granicy z Białorusią. Po białoruskiej stronie, w Usnarzu Górnym koło Krynek od trzech tygodni koczuje grupa imigrantów, która chce dostać się do Polski. Zdaniem rządu, te i inne osoby są przywożone na granicę przez służby białoruskiego reżimu, a akcja ma charakter „wojny hybrydowej”. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej