RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Kryzys migracyjny. Szef dyplomacji UE wyraził poparcie dla Polski, Litwy i Łotwy

Szef dyplomacji UE Josep Borrell (fot. Pool/Getty Images)
Szef dyplomacji UE Josep Borrell (fot. Pool/Getty Images)

Wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell podczas spotkania szefów dyplomacji krajów UE w Słowenii wyraził poparcie dla Polski, Litwy i Łotwy w związku z presją migracyjną wywołaną „cynicznym wykorzystaniem migrantów i uchodźców” przez Białoruś.

Manewry Zapad-2021. Szef NATO wzywa Moskwę

Sekretarz generalny NATO wezwał Moskwę do przejrzystości w sprawie rosyjsko-białoruskich manewrów wojskowych Zapad-2021, które rozpoczynają się za...

zobacz więcej

– Jesteśmy solidarni z Litwą, Łotwą i Polską oraz jesteśmy gotowi podjąć wszelkie kroki, by wesprzeć te kraje, jeśli sytuacja będzie się nadal pogarszać – oznajmił Borrell.

Oskarżył reżim prezydenta Alaksandra Łukaszenki o posługiwanie się „migrantami i uchodźcami, by sztucznie wytwarzać presję na wschodnie granice” krajów unijnych.

Przypomniał, że Unia wyrażała solidarność z Hiszpanią, gdy nastąpiła presja na jej granice, i ogłosiła wtedy, że hiszpańska „granica jest południową granicą” Wspólnoty. – Teraz przyszedł moment, by powiedzieć, że granice Litwy i Polski (...) są również granicami Europy – dodał.

Wypychali migrantów na Litwę


Litewska Państwowa Straż Graniczna (VAST) opublikowała w czwartek nagranie wideo, na którym białoruscy pogranicznicy przy użyciu siły fizycznej spychają migrantów na terytorium Litwy. „Białoruscy propagandyści, którzy nieustannie opowiadają zmyślone historie o przemocy litewskich funkcjonariuszy i nieludzkim traktowaniu migrantów, milczą o brutalności białoruskich służb” – stwierdza VAST.

Na opublikowanym pięciominutowym nagraniu widać, jak w biały dzień uzbrojeni białoruscy funkcjonariusze z psem podbiegają do grupy siedzących tuż przy słupku granicznym migrantów i siłą, przy użyciu tarcz, spychają migrantów w stronę litewskiej granicy. Na nagraniu słychać pokrzykiwania: „Wstawać”, „Iść”, „Naprzód”. W grupie 13 migrantów są dzieci.Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej