RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Buda: Nie ma w prawie UE trybu, który pozwala na wstrzymanie KPO

Waldemar Buda był gościem Polskiego Radia 24 (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Waldemar Buda był gościem Polskiego Radia 24 (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Nie ma w prawie Unii Europejskiej trybu, który pozwala na wstrzymanie polskiego Krajowego Planu Odbudowy – powiedział w piątek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Krajowy Plan Odbudowy. Morawiecki ujawnił szczegóły

– Chcemy, żeby Krajowy Plan Odbudowy był prawdziwym impulsem rozwojowym, który znacząco poprawi jakość życia Polaków – powiedział w poniedziałek...

zobacz więcej

W wywiadzie dla Polskiego Radia 24 wiceszef resortu podkreślił, że nie jest możliwe skorzystanie z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego, dotyczącego warunkowości w budżecie UE, do czasu rozstrzygnięcia przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargi, którą polski rząd złożył w marcu br. na ten dokument.

Ponadto – przekonuje – KE nie ma wytycznych, jak stosować tzw. mechanizm praworządności. Zaznaczył, że do czasu rozstrzygnięcia TSUE i opracowania wytycznych „takiej procedury nie ma i nie może być ona uruchamiana”.

Decydujący głos ma przewodnicząca KE Ursula von der Leyen


Powiedział też, że KE nie dochowała terminu, jaki miała na rozpatrzenie polskiego KPO. Dodał, że w podobnej sytuacji jest jeszcze 7-8 państw.

Pytany, jak długo potrwają jeszcze rozmowy z UE, Buda powiedział, że „w Komisji ścierają się różne głosy i podejścia, które powodują ferment”. Zaznaczył jednak, że decydujący głos ma przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, z którą premier Mateusz Morawiecki jest w stałym kontakcie. Buda wyraził też nadzieję, że w najbliższych tygodniach zapadnie pozytywna dla Polski decyzja dotycząca KPO.

Krajowy Plan Odbudowy ma być podstawą do sięgnięcia przez Polskę w ramach Funduszu Odbudowy po dodatkowe środki z UE na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa w gospodarce. KPO musi przygotować każde państwo członkowskie i przesłać do Komisji Europejskiej. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej