RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Kim Dzong Un znalazł powód braku żywności. Chce walki z „nienormalnym klimatem”

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un (fot. PAP/EPA/KCNA)
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un (fot. PAP/EPA/KCNA)

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un kazał podległym sobie urzędnikom podjąć pilne działania, by chronić kraj przed „nienormalnym klimatem”, który stanowi coraz większe zagrożenie i wywołuje klęski żywiołowe – podały państwowe media.

Huragan Ida atakuje. Naukowcy: efekt zmian klimatycznych

Czynniki klimatyczne, jak wyższe temperatury wód oceanu i rosnący poziom morza, pomagają napędzić siłę gwałtownych huraganów jak Ida i torować ich...

zobacz więcej

W 2020 roku zubożałą Koreę Północną nawiedzały tajfuny i powodzie, które niszczyły uprawy roślin kluczowych dla wyżywienia mieszkańców. W tym roku plony zmniejszyły się z kolei w związku z kilkutygodniową suszą, po której nadeszły silne deszcze monsunowe.

Na posiedzeniu biura politycznego rządzącej partii Kim Dzong Un kazał urzędnikom osiągnąć „przełom w rozwiązywaniu problemu z wyżywieniem ludu” i zwiększyć plony „tak bardzo, jak to możliwe” – podała oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA.

Celem zalesianie


„Podkreślił potrzebę podjęcia dogłębnych środków, by przezwyciężyć nienormalne warunki klimatyczne, zagrożenie którymi stało się w ostatnich latach większe” – przekazała KCNA. Przywódca wymienił w tym kontekście między innymi zalesianie, by zmniejszyć erozję gleb.

Zapaść gospodarczą Korei Północnej pogłębiają międzynarodowe sankcje, nałożone na nią za jej zbrojenia jądrowe i rakietowe. Problem dodatkowo pogłębił się z powodu pandemii COVID-19, ponieważ władze zamknęły granicę z Chinami, co znacznie zmniejszyło dwustronny handel z tym krajem. – Zacieśnienie prewencji epidemicznej jest zadaniem najwyższej wagi, a w obecnej sytuacji wysiłki nie mogą zostać rozluźnione nawet na chwilę – powiedział Kim.

Władze KRLD nie zgłosiły oficjalnie ani jednego zakażenia koronawirusem. Wcześniej w tym tygodniu Pjongjang odrzucił ofertę przekazania mu blisko 3 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19 z globalnego mechanizmu dystrybucji COVAX, oceniając, że powinny one trafić do krajów silniej dotkniętych pandemią – informowała ONZ.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej