RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Prokurator podejrzany o wzięcie 1 mln zł łapówki zwolniony z aresztu. Kuriozalny powód

Andrzej Z. przebywał w areszcie w Piotrkowie Trybunalskim od końca października 2020 r. (fot. PAP/Leszek Szymański)
Andrzej Z. przebywał w areszcie w Piotrkowie Trybunalskim od końca października 2020 r. (fot. PAP/Leszek Szymański)

Sędzia Marta Pilśnik z Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia zwolniła z aresztu prokuratora Andrzeja Z., oskarżonego o potężną korupcję i utrudnianie własnego śledztwa. Sędzia uznała, że zezwolenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego na ściganie prokuratora „nie jest skuteczne”. – Postanowienie sądu tworzy groźny dla porządku publicznego chaos prawny – komentuje decyzję sądu Prokuratura Krajowa.

Nowe fakty ws. Jakuba Banasia. Jest oświadczenie prokuratury

W mediach pojawiły się sugestie dotyczące powiązania odrzucenia przez NIK zastrzeżeń ministerstwa sprawiedliwości do raportu dotyczącego Funduszu...

zobacz więcej

„Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia w Warszawie postanowieniem z dnia 20 sierpnia 2021 r. postanowił uchylić środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania stosowany wobec Andrzeja Z., a z uwagi na zawiłość sprawy sąd odroczył sporządzenie uzasadnienia postanowienia do 7 dni” – przekazała Samodzielna Sekcja Prasowa Sądu Okręgowego w Warszawie.

O zwolnieniu Andrzeja Z. z aresztu decydowała sędzia Marta Pilśnik. 2 września uzasadnienia do tej decyzji, mimo upływu 13 dni, wciąż nie było. Z ustaleń wynika, że sędzia przebywa na zwolnieniu lekarskim.

W międzyczasie sędzia podjęła jeszcze jedną decyzję w przedmiotowej sprawie. 26 sierpnia wyłączyła do odrębnego rozpoznania sprawę prokuratora Andrzeja Z. „W ocenie Sądu z uwagi na brak skutecznego zezwolenia na ściganie karne niemożliwe jest prowadzenie w stosunku do wyżej wymienionego postępowania jurysdykcyjnego” – przekazała sekcja prasowa.

Rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Łukasz Łapczyński powiedział, że prokuratura nie zgadza się z decyzjami Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia.

– Decyzja ta jest bezpodstawna i destrukcyjna z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa, interesu publicznego i praw obywateli. Jednocześnie sąd zwleka z przygotowaniem uzasadnienia swojej decyzji, które powinno być gotowe przed jej ogłoszeniem, uniemożliwiając w ten sposób prokuraturze szybkie wniesienie zażalenia. Ta sytuacja tworzy chaos prawny i zagraża dalszemu biegowi postępowania w sprawie, w której prokurator Andrzej Z. jest jednym z oskarżonych – powiedział Łapczyński.

Biznesmen oskarża specsłużby o korupcję. Prokuratura: niewiarygodna linia obrony

Biznesmen Przemysław K., zatrzymany przez CBA cztery lata temu twierdzi, że dostał od służb specjalnych ofertę korupcyjną – 1,5 mln zł w zamian za...

zobacz więcej

– Zwolnienie go z aresztu przed pierwszą rozprawą, zanim sąd odebrał wyjaśnienia od niego i innych oskarżonych, stwarza niebezpieczeństwo wpływania przez Andrzeja Z. na zeznania świadków. To 55 osób, w większości znanych oskarżonemu – wyjaśnił.

Prok. Łapczyński określił orzeczenie sądu jako kuriozalne i bulwersujące.

– Podważanie skuteczności uchylenia Andrzejowi Z. immunitetu prokuratorskiego przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego może prowadzić do poważania biegu innych postępowań w sprawach, które wymagały bądź będą wymagać uchylenia immunitetu prokuratorskiego albo sędziowskiego – zwrócił uwagę rzecznik PK.

Prokuratura Krajowa zaznaczyła, że funkcjonariusz państwa, z racji swojej prokuratorskiej służby jest zobowiązany do stania na straży praworządności.

– Tymczasem, jak wynika z materiału dowodowego, Andrzej Z. przyjął m.in. milion złotych łapówki i inne korzyści majątkowe za utrudnianie postępowania w sprawie zabójstwa. W zamian za łapówki miał podejmować działania polegające na fabrykowaniu dowodów mających świadczyć o niewinności jednego z głównych podejrzanych – powiedział Łapczyński.

Andrzej Z. przebywał w areszcie w Piotrkowie Trybunalskim od końca października 2020 r., został zatrzymany przed budynkiem Sądu Najwyższego. Wówczas Izba Dyscyplinarna SN przychyliła się do wniosku skierowanego przez Prokuraturę Krajową o uchylenie immunitetu i ściganie skorumpowanego prokuratora.

Marian Banaś pisze, że CBA weszło do firmy jego syna

Wczoraj Komisja Regulaminowa usiłowała zająć się uchyleniem immunitetu prezesa NIK. Dziś CBA z roboczą wizytą w biurze księgowym firmy mojego syna...

zobacz więcej

Decyzja została podjęta w drugiej instancji, po rozpoznaniu odwołania zażalenia Andrzeja Z. Sąd uznał, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że Andrzej Z. przestępstwo popełnił. Po skierowaniu aktu oskarżenia (pierwotnie do Sądu Rejonowego Warszawa-Mokotów), areszt wobec Z. był utrzymany, a sądy respektowały wydaną przez Izbę Dyscyplinarną SN decyzję o zezwoleniu na ściganie Andrzeja Z.

Akt oskarżenia skierowany w kwietniu przez Wydział Spraw Wewnętrznych PK dotyczył czterech osób: prokuratora Andrzeja Z., który miał przyjmować korzyści majątkowe oraz Joanny P.-J. i Adama J., którzy korupcyjne propozycje prokuratorowi składali. Oskarżony został także Michał T., kierowca, który miał pośredniczyć w przekazywaniu łapówek.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Z materiału dowodowego zebranego przez PK i Centralne Biuro Antykorupcyjne wynika, że urzędnik przyjął od Joanny P. znanej z programu „Królowe Życia” korzyści majątkowe, w tym 1 mln zł w gotówce, w zamian za wypuszczenie jej partnera, a obecnie męża Adama J. z aresztu śledczego. Mężczyzna był podejrzanym w sprawie zabójstwa na warszawskiej Pradze z 2014 r.

„Prokurator Z. w zamian za uzyskiwane korzyści miał ukierunkowywać postępowanie na wytworzenie nieprawdziwych dowodów mających świadczyć o niewinności Adama J.” – podała Prokuratura Krajowa.

Sprawa, w której oskarżony jest śledczy, jest związana z prowadzonym przez niego śledztwem w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Praga Północ. Andrzej Z. w latach 2014-19 prowadził postępowanie dotyczące zabójstwa 75-letniej mieszkanki kamienicy na warszawskiej Pradze.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej