RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Premier: Polska stała się areną solidarnościowej insurekcji

Fakt, że jeden zakład po drugim stawały do strajków, spowodował, że cała Polska stała się areną solidarnościowej insurekcji; tej insurekcji władze komunistyczne nie były w stanie zgasić – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas obchodów 41. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego.

Prezydent o Porozumieniu Jastrzębskim: Przełomowe wydarzenie w dziejach Polski

Wywalczone przez protestujących Porozumienie Jastrzębskie było jednym z najważniejszych osiągnięć w pokojowej walce o wolną i sprawiedliwą Polskę –...

zobacz więcej

Szef rządu zwrócił uwagę, że kiedy w lipcu 1980 r. najpierw w Świdniku, potem w Lublinie wybuchły strajki, wydawało się, że będzie to kolejny krótki protest zgaszony przez komunistów.

Ale wkrótce potem ten ogień nadziei rozpalony na Lubelszczyźnie przeniósł się na wybrzeże i całe wybrzeże zastrajkowało – zaznaczył.

Jak dodał, dalej jednak można się było zastanawiać, czy prócz protestu wyniknie z tego przełomowe dzieło. Dlatego należy zadać pytanie – kontynuował – czy gdyby kopalnia w Jastrzębiu nie zastrajkowała, a za nią inne zakłady, to czy mielibyśmy Solidarność. – Wydaje mi się, że nie – przyznał.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

– To właśnie fakt, że jeden zakład po drugim stawały i dołączyły się do tych samych lub bardzo podobnych postulatów, i te postulaty tężały, stawały się coraz większe, coraz ważniejsze – ten fakt spowodował, że cała Polska stała się areną solidarnościowej insurekcji. Tej insurekcji władze komunistycznej nie były w stanie już zgasić, bo dla wszystkich stawało się coraz bardziej wiadome, że jest to walka nie tylko o prawa pracownicze (...), ale przede wszystkim o godność człowieka, o wolność i o zrzucenie pęt niewoli sowieckiej, komunistycznej – podkreślił Morawiecki.

Najsłynniejszy pomnik w Belgii w przebraniu stoczniowca

Najsłynniejszy pomnik w Belgii, figurka Manneken Pis przedstawiająca siusiającego chłopca, została w poniedziałek ubrana w strój stoczniowca i...

zobacz więcej

Jak dodał, ten fakt musi być przywoływany i pamiętany, gdyż wraz z upływem lat „czasami różne wymiary tego wielkiego dzieła Solidarności przykryte są kurzem”. – Nie możemy na to pozwolić. Nie możemy pozwolić na to, żeby tak się działo – wzywał.

Dziękował jednocześnie wszystkim inicjatorom Pawilonu Porozumienia Jastrzębskiego im. Lecha Kaczyńskiego, który ma powstać. Przywoływał też słowa byłego prezydenta, że nie ma i nie będzie prawdziwego rozwoju RP bez sprawiedliwości, uczciwości i solidarności.

Porozumienie Jastrzębskie było dopełnieniem porozumień zawartych w sierpniu 1980 r. między ówczesną władzą a strajkującymi robotnikami. Strajkujący w Jastrzębiu górnicy – oprócz potwierdzenia wcześniejszych ustaleń z Gdańska i Szczecina – wywalczyli m.in. zniesienie czterobrygadowego systemu pracy w kopalniach, który oznaczał konieczność pracy siedem dni w tygodniu, a także wolne soboty dla całej Polski oraz podnoszenie zarobków w ślad za wzrostem kosztów utrzymania.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej