RAPORT

Pogarda

Paraolimpiada: Dzień pełen medali. Dwa złota i brąz dla Polski

Karolina Pęk (z lewej) i Natalia Partyka obroniły złoty medal z Rio (fot. Tasos Katopodis/Getty Images)
Karolina Pęk (z lewej) i Natalia Partyka obroniły złoty medal z Rio (fot. Tasos Katopodis/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Tenisistki stołowe Natalia Partyka i Karolina Pęk zwyciężyły w turnieju drużynowym (klasa 9-10), a Barbara Bieganowska-Zając wygrała bieg na 1500 metrów (T20) podczas igrzysk paraolimpijskich w Tokio. Brąz w skoku wzwyż (T44) wywalczył Maciej Lepiato.

Igrzyska paraolimpijskie 2020. Kolejny medal dla Polski

Szymon Sowiński zdobył srebrny medal igrzysk paraolimpijskich w strzelaniu z pistoletu na dystansie 25 metrów SH1. To 19. krążek Polaków w zawodach...

zobacz więcej

Biało-Czerwoni mają 22 medale (5-6-11) w japońskiej paraolimpiadzie, która potrwa do 5 września.

Sukcesu Polakom pogratulował na Twitterze wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

Powtórka z Rio Partyki i Pęk


Partyka i Pęk powtórzyły sukces z Rio de Janeiro. W finale pokonały reprezentujące Australię Qian Yang i Li Na Lei 2:0.

„Wygrałyśmy debla, a to był bardzo ważny i istotny punkt, super otwarcie meczu. Ten debel był bardzo równy, bardzo stresujący, skończyło się 11:9 w piątym secie. Było gorąco i super, że my go wygrałyśmy, bo zawsze wcześniej z nimi przegrywałyśmy. A ja później postawiłam kropkę nad »i«. Zrobiłam to, co miałam zrobić i cieszę się z tego zwycięstwa również dlatego, że zrewanżowałam się Chince-Australijce za porażkę półfinałową w singlu” – stwierdziła Partyka, cytowana w komunikacie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Dwa rekordy świata to za mało. Kozakowska ze srebrem

Róża Kozakowska zdobyła w środę srebrny medal igrzysk paraolimpijskich w pchnięciu kulą (F32). To 18. krążek Biało-Czerwonych w zawodach w Tokio....

zobacz więcej

Czwarte złoto Biegnowskiej-Zając


Z kolei lekkoatletka Bieganowska-Zając sięgnęła po złoto po raz czwarty. W Sydney w 2000 r. była najlepsza na 800 m, zaś w Londynie, Rio i Tokio – na 1500 m.

W stolicy Japonii uzyskała czas 4.27,84. Wyprzedziła Ludmyłę Danylinę 4.32,82 i Brytyjkę Hannah Taunton 4.35,34.

„To złoto smakuje z igrzysk na igrzyska coraz bardziej. Nie ukrywajmy - jest coraz ciężej, bo jestem coraz starsza i trzeba sobie z tym jakoś radzić. Też jest inaczej, bo igrzyska są co cztery lata, a tu nam się przedłużyło o rok, był troszeczkę dłuższy czas trenowania. Ale jechałam do Tokio, myśląc o złotym medalu. Dziękuję team100, które przez ostatnie sześć miesięcy mnie wspierało” – przyznała Bieganowska-Zając.

Brązowy medal Lepiato


W skoku wzwyż Lepiato, mistrz paraolimpijski z 2012 i 2016 r., osiągnął trzeci rezultat 2,04 m. Wcześniej przez długi czas borykał się z kontuzją Achillesa. Złoto zdobył Brytyjczyk Jonathan Broom-Edwards (2,10), a srebro Kumar Praveen (2,07) z Indii. „Parę dni mi zajmie, aż do mnie dotrze jaki to sukces, bo jestem bardzo ambitnym sportowcem. Tak naprawdę całokształt tego co się działo, zna tylko moja żona – trener nie wie, jak to było od strony medycznej, lekarze, którzy się mną zajmowali nie wiedzą, jak ciężka jest praca na treningach. Ten brąz – patrząc na tę drogę – był jednym z trudniejszych medali do zdobycia, niemal niemożliwych do zrobienia. Ja wybitnie nie umiem skakać w deszczu, wiedziałem, że nie będzie dobrze” – opowiadał Polak.

Biało-Czerwoni zdobyli do tej pory w Tokio 22 krążki, ale jeden prawdopodobnie zostanie odebrany. O stosowanie dopingu podejrzewani są kolarze torowi Marcin Polak i pilot Michał Ładosz, którzy uplasowali się na trzeciej pozycji na 4000 m.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej