RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Skąd pochodzi dżins? Historia słynnej tkaniny

Bawełniana tkanina powstała najpierw z przeznaczeniem na żagle (fot.  David M. Benett/Dave Benett/Getty Images for GenovaJeans; Shutterstock)
Bawełniana tkanina powstała najpierw z przeznaczeniem na żagle (fot. David M. Benett/Dave Benett/Getty Images for GenovaJeans; Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Dżins pochodzi z Genui – przypomina się w stolicy włoskiej Ligurii. Trwa tam właśnie seria imprez, których celem jest opowiedzenie światu historii tej słynnej tkaniny. Zorganizowano tam wystawy, laboratoria, wizyty, wykłady i warsztaty związane z dżinsem.

Rusza w festiwal filmowy w Wenecji. Polski obraz powalczy o Złotego Lwa

W środę rozpoczyna się 78. festiwal filmowy w Wenecji. W konkursie głównym wystartuje polski film „Żeby nie było śladów” Jana Pawła Matuszyńskiego...

zobacz więcej

Bawełniana tkanina powstała najpierw z przeznaczeniem na żagle; potem stała się materiałem na ubrania dla robotników.

„Dżins, od początków do mitu”


Dzieje te można poznać podczas wielkiego wydarzenia pod hasłem „Dżins, od początków do mitu”, w trakcie którego na każdym kroku podkreśla się, że Genua jest jego światową stolicą. Imprezy w mieście żeglarzy i odkrywców potrwają do poniedziałku.

Na jednej z wystaw zaprezentowano portret włoskiego bohatera narodowego, bojownika o zjednoczenie kraju Giuseppe Garibaldiego w koszuli dżinsowej.

Zobacz także: Węże i inne gady w kapeluszach. Nowy trend podbija internet

Ekspozycje tematyczne zorganizowane zostały w wielu genueńskich placówkach kultury, w tym w muzeum diecezjalnym. Miejscem wystaw i artystycznych instalacji z dżinsem w roli głównej są też witryny sklepowe. W bibliotece uniwersyteckiej można będzie wysłuchać wykładu o tym, co jest potrzebne, by wyprodukować parę dżinsów. Zapowiedziano cykl koncertów w wykonaniu artystów ubranych w stroje z tkaniny, która podbiła cały świat.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej