RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Opozycja w Turcji i w Polsce. Wymowne zestawienie byłego ambasadora

Były ambasador Polski w Turcji odniósł się do słów Donalda Tuska (fot. PAP/Leszek Szymański)
Były ambasador Polski w Turcji odniósł się do słów Donalda Tuska (fot. PAP/Leszek Szymański)

Były premier Donald Tusk zasugerował w oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych, że Komisja Europejska nie wypłaci Polsce miliardów euro z Krajowego Planu Odbudowy. Według Tuska wszystko dlatego, że „PiS niszczy polską praworządność i europejski ład prawny”. Jego słowa zszokowały szefa prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakuba Kumocha. Jako były ambasadora RP w Turcji przypomniał, że nawet przeciwnicy Recepa Erdogana apelowali, aby UE nie nakładała sankcji na Turków.

Unia zwleka z akceptacją KPO. Buda: Nie ma decyzji o odrzuceniu lub zawieszeniu środków

Komisarz Unii Europejskiej do spraw gospodarczych Paolo Gentiloni potwierdził, że Bruksela wstrzymuje się z akceptacją polskiego Planu Odbudowy. Z...

zobacz więcej

– Dziś Unia Europejska wstrzymuje miliardy euro pomocy, której nasz kraj potrzebuje jak tlenu. Wstrzymuje tylko dlatego, że PiS niszczy polską praworządność i europejski ład prawny – powiedział Tusk w oświadczeniu opublikowanym na Twitterze.

Komentując słowa byłego premiera, Jakub Kumoch napisał w mediach społecznościowych:

„Gdy byłem ambasadorem RP w Turcji, dostałem, jak wszyscy szefowie misji państw UE, list od lidera opozycji, Kemala Kılıçdaroğlu. Było to przed szczytem UE, na którym Turcji groziły sankcje za spór z Grecją. Prosił nasze rządy, by absolutnie ich nie popierały” – napisał Kumoch, który obecnie jest jednym z doradców Andrzeja Dudy.

Tymczasem opozycja wobec rządu Zjednoczonej Prawicy przy każdej sposobności domaga się nałożenia przez Brukselę kar na Polskę. Niedawno podczas Campusu Polska Przyszłości mówiła o tym była wicepremier Elżbieta Bieńkowska.

Teraz o wstrzymaniu unijnych funduszy mówi Tusk. Słowa byłego premiera zdementował wiceminister Waldemar Buda oraz rzecznik Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska poinformowała, że „rozmowy z Polską ws. KPO wciąż trwają”. Rzecznik Komisji Eric Mamer powiedział Polskiemu Radiu, że nieprawdziwe są informacje medialne o blokadzie wypłaty 57 miliardów euro dla Warszawy.

W takim samym tonie wypowiadał się podczas konferencji prasowej Waldemar Buda. – Wywiązaliśmy się ze wszystkich terminów wskazanych przez UE. Teraz po stronie komisji leży wydanie pozytywnej decyzji. Zakładamy, że w ciągu kilku tygodni otrzymamy odpowiedź. W podobnej sytuacji jak Polska jest więcej krajów członkowskich – powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej