RAPORT

Pogarda

SN zajmował się frankowiczami. Sprawy nie rostrzygnął, wysłał pytania do TSUE ws. sędziów

8 sędziów z pełnego składu Izby Cywilnej SN zgłosiło zdania odrębne ws. pytań do TSUE (fot. Shuttersock/Fotophoto)
8 sędziów z pełnego składu Izby Cywilnej SN zgłosiło zdania odrębne ws. pytań do TSUE (fot. Shuttersock/Fotophoto)

Najnowsze

Popularne

Sprawa tak zwanych frankowiczów pozostaje nierozstrzygnięta. Pomimo wielogodzinnych obrad, Izba Cywilna Sądu Najwyższego nie podjęła decyzji w tej sprawie. Powodem ma być konflikt w SN związany z reformą sądownictwa. Posiedzenie zakończyło się wysłaniem pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Ugody dla frankowiczów. Propozycja zamiany kredytu na złotowe o stałej stopie

PKO BP pod koniec września chce zaproponować na szeroką skalę ugody z klientami posiadającymi w tym banku kredyty we frankach. Klienci, jako...

zobacz więcej

– Zakończyło się posiedzenie całej Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, zakończyło się ono podjęciem postanowienia o zadaniu pytań prejudycjalnych do TSUE. Pytań, które już kilkukrotnie były zadawane, ogólnie mówiąc – odnoszących się do problematyki powoływania sędziów w RP – powiedział w czwartek sędzia Stępkowski.

Postanowienie o zadaniu tych pytań zapadło większością głosów, przy ośmiu zdaniach odrębnych. Jak zaznaczył rzecznik SN, „pytania w ogóle nie dotyczą kwestii frankowych, to są pytania dotyczące stricte ustroju wymiaru sprawiedliwości w Polsce”.

W czwartek cały skład Izby Cywilnej Sądu Najwyższego kontynuował posiedzenie w sprawie rozstrzygnięcia szeregu pytań sformułowanych przez I prezes SN Małgorzatę Manowską i dotyczących spraw o kredyty walutowe. Sprawa – podobnie jak za pierwszym razem – 11 maja, gdy ją odroczono – była rozpatrywana na posiedzeniu niejawnym.

Zobacz także: Rzecznik Finansowy stanął w obronie frankowiczów

Roszczenia banków ws. kredytów frankowych. RPO chce odpowiedzi od TSUE

Rzecznik Praw Obywatelskich na wniosek konsumentów przystąpił do spraw, w których banki wystąpiły z roszczeniami o wynagrodzenie za korzystanie z...

zobacz więcej

Wniosek, który I prezes SN skierowała pod koniec stycznia do rozstrzygnięcia przez skład całej Izby Cywilnej, obejmuje sześć pytań dotyczących m.in. kwestii przewalutowania kredytu.

Brak rozstrzygnięcia spraw frankowiczów


8 sędziów z pełnego składu Izby zgłosiło zdania odrębne, wydając wspólne oświadczenie. „W związku z takim zakończeniem dzisiejszego posiedzenia wyrażamy żal, że nie udało się dziś doprowadzić do merytorycznego rozstrzygnięcia przedstawionych zagadnień. Mamy świadomość, że rozstrzygnięcie takie byłoby bardzo istotne dla kilkudziesięciu tysięcy postępowań sądowych toczących się w całej Polsce” – napisano w oświadczeniu opublikowanym na stronie sądu.

Jak dodali ci sędziowie, „przedkładając dobro wymiaru sprawiedliwości nad wszelkie konflikty, mamy nadzieję na obniżenie temperatury sporu na tyle, by SN był w stanie w najbliższej przyszłości powrócić do wykonywania swoich podstawowych zadań”.

Zobacz także: Sprawa frankowiczów znów w Trybunale Sprawiedliwości UE


Pod oświadczeniem podpisała się I prezes SN Małgorzata Manowska oraz sędziowie: Jacek Grela, Beata Janiszewska, Joanna Misztal-Konecka, Marcin Krajewski, Mariusz Łodko, Marcin Łochowski i Jacek Widło. Wszyscy ci sędziowie zostali wyłonieni jako kandydaci do SN w postępowaniach toczących się przed Krajową Radą Sądownictwa w obecnym składzie. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej