
Sprawa tak zwanych frankowiczów pozostaje nierozstrzygnięta. Pomimo wielogodzinnych obrad, Izba Cywilna Sądu Najwyższego nie podjęła decyzji w tej sprawie. Powodem ma być konflikt w SN związany z reformą sądownictwa. Posiedzenie zakończyło się wysłaniem pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
PKO BP pod koniec września chce zaproponować na szeroką skalę ugody z klientami posiadającymi w tym banku kredyty we frankach. Klienci, jako...
zobacz więcej
– Zakończyło się posiedzenie całej Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, zakończyło się ono podjęciem postanowienia o zadaniu pytań prejudycjalnych do TSUE. Pytań, które już kilkukrotnie były zadawane, ogólnie mówiąc – odnoszących się do problematyki powoływania sędziów w RP – powiedział w czwartek sędzia Stępkowski.
Postanowienie o zadaniu tych pytań zapadło większością głosów, przy ośmiu zdaniach odrębnych. Jak zaznaczył rzecznik SN, „pytania w ogóle nie dotyczą kwestii frankowych, to są pytania dotyczące stricte ustroju wymiaru sprawiedliwości w Polsce”.
W czwartek cały skład Izby Cywilnej Sądu Najwyższego kontynuował posiedzenie w sprawie rozstrzygnięcia szeregu pytań sformułowanych przez I prezes SN Małgorzatę Manowską i dotyczących spraw o kredyty walutowe. Sprawa – podobnie jak za pierwszym razem – 11 maja, gdy ją odroczono – była rozpatrywana na posiedzeniu niejawnym.
Zobacz także: Rzecznik Finansowy stanął w obronie frankowiczów
Rzecznik Praw Obywatelskich na wniosek konsumentów przystąpił do spraw, w których banki wystąpiły z roszczeniami o wynagrodzenie za korzystanie z...
zobacz więcej
Wniosek, który I prezes SN skierowała pod koniec stycznia do rozstrzygnięcia przez skład całej Izby Cywilnej, obejmuje sześć pytań dotyczących m.in. kwestii przewalutowania kredytu.
Zobacz także: Sprawa frankowiczów znów w Trybunale Sprawiedliwości UE