RAPORT

Tusk kontra Tusk

Unia zwleka z akceptacją KPO. Buda: Nie ma decyzji o odrzuceniu lub zawieszeniu środków

Komisja Europejska wciąż nie zaakceptowała KPO (fot. Carl Court/Getty Images)
Komisja Europejska wciąż nie zaakceptowała KPO (fot. Carl Court/Getty Images)

Komisarz Unii Europejskiej do spraw gospodarczych Paolo Gentiloni potwierdził, że Bruksela wstrzymuje się z akceptacją polskiego Planu Odbudowy. Z kolei wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda wyjaśnił, że „Komisja Europejska nie podjęła żadnej decyzji o odrzuceniu Krajowego Planu Odbudowy lub zawieszeniu środków”. „Paolo Gentiloni wyraził jedynie oczywiste stanowisko o poszanowaniu prawa UE” – napisał w czwartek na Twitterze wiceminister Buda.

KPO: Czy Unia ograniczy środki dla Polski? Jest odpowiedź wiceszefowej KE

Nie ma bezpośredniego związku między tym, co dzieje się w sferze sądowniczej w Polsce a negocjacjami z Polską w sprawie Krajowego Planu Odbudowy...

zobacz więcej

Komisja zwleka z zatwierdzeniem dokumentu od ubiegłego miesiąca.

Komisarz powiedział w Parlamencie Europejskim, że jest to związane z dyskusją o nadrzędności prawa unijnego w Polsce. To wydłuża procedurę zatwierdzenia funduszy, ale nie powoduje odebrania Polsce 57 miliardów euro.

Do sprawy odniósł Waldemar Buda. Wiceminister w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej napisał na Twitterze, że „procedura przyjęcia KPO nie ma związku z innymi procedurami UE”.

„KE nie podjęła żadnej decyzji o odrzuceniu KPO lub zawieszeniu środków. Paolo Gentiloni wyraził jedynie oczywiste stanowisko o poszanowaniu prawa UE. Powstałe komunikaty medialne są nadinterpretacją tych słów” – napisał.

Do tej pory z 27 państw członkowskich pozytywną ocenę Komisji Europejskiej dla swoich planów odbudowy po pandemii uzyskało 18 krajów. Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej