RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję w sprawie stanu wyjątkowego

– Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o wydaniu rozporządzenia o wprowadzenie stanu wyjątkowego na terenie wskazanym we wniosku Rady Ministrów – przekazał rzecznik prasowy prezydenta RP Błażej Spychalski.

Opozycja planuje sabotaż w Sejmie. Wąsik: Stają w obronie interesów Łukaszenki

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z szefami MSWiA, MON i MSZ. Zdaniem mediów już dzień później podpisze on rozporządzenie o stanie wyjątkowym i...

zobacz więcej

Rzecznik przekazał mediom, że w ostatnich dniach wniosek Rady Ministrów był wnikliwie analizowany m.in. przez grono doradców głowy państwa i w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.

– Prezydent Andrzej Duda przed chwilą podjął decyzję o wydaniu rozporządzenia o wprowadzenie stanu wyjątkowego na terenie wskazanym we wniosku Rady Ministrów – przekazał Błażej Spychalski.

– Jest ono przesyłane do publikacji w Dzienniku Ustaw i do marszałek Sejmu – dodał. Teraz wniosek będzie poddany analizom w parlamencie.

Zobacz także ->  Morawiecki wysyła kolejne transporty z pomocą na przejścia graniczne z Białorusią

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki z Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że najprawdopodobniej w poniedziałek izba zajmie się wnioskiem o wprowadzenie stanu wyjątkowego w pasie przy granicy z Białorusią. Dodał, że będzie to kontynuacja posiedzenia Sejmu z 11 sierpnia.

Straż Graniczna ujawnia kolejne ważne zdjęcia. Chodzi o imigrantów

Zdjęcia opublikowane w sieci przez Straż Graniczną dowodzą, że białoruski reżim znów wymienił część migrantów przy granicy z Polską. Fotografie...

zobacz więcej

Stan wyjątkowy. Teraz decyzja Sejmu


We wtorek rząd wystąpił do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni w pasie przygranicznym, który obejmuje część województw podlaskiego i lubelskiego.

Przepisy zobowiązują prezydenta do niezwłocznego rozpatrzenia wniosku o wprowadzenie stanu wyjątkowego. W przypadku wyrażenia zgody prezydent wydaje rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na czas oznaczony nie dłuższy niż 90 dni. Rozporządzenie takie musi trafić do Sejmu w ciągu 48 godzin od jego podpisania, a Sejm może uchylić rozporządzenie i obowiązywanie stanu wyjątkowego.

Zobacz także ->  Internauci mają ubaw. Dziennikarze śledczy oko.press zaliczyli potężną wpadkę

Rządowy wniosek wiąże się bezpośrednio z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej i coraz częstszymi próbami nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Władze Polski, Litwy, Łotwy i Estonii podkreślają, że organizowanie przerzutu imigrantów na terytorium Unii Europejskiej to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Białoruś.

Od ponad trzech tygodni grupa cudzoziemców koczuje na Białorusi tuż przy granicy z Polską. Za ich obozowiskiem stoją białoruscy funkcjonariusze. Nielegalni imigranci chcą się przedostać do Polski, czemu zapobiega Straż Graniczna wspierana przez policję i wojsko. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej