RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Delegacja Holandii rozmawiała z talibami. Poruszono dwa tematy

Minister spraw zagranicznych Holandii Sigrid Kaag (fot.  Patrick van Katwijk/BSR Agency/Getty Images)
Minister spraw zagranicznych Holandii Sigrid Kaag (fot. Patrick van Katwijk/BSR Agency/Getty Images)

Minister spraw zagranicznych Holandii Sigrid Kaag potwierdziła w środę, że holenderska delegacja spotkała się z przedstawicielami afgańskich talibów w Katarze. Według afgańskich mediów rozmawiano m.in. o możliwości ewakuacji holenderskich obywateli z Afganistanu.

Szokujące obrazki z matecznika talibów. Tak paradują z amerykańskim sprzętem [WIDEO]

W Kandaharze, drugim co do wielkości mieście Afganistanu, talibowie zorganizowali defiladę wojskową, prezentując amerykański sprzęt zdobyty podczas...

zobacz więcej

Informację o spotkaniu podał wcześniej afgański portal Tolo News. Cytował rzecznika talibów, który miał powiedzieć, że z holenderską delegacją miał rozmawiać zastępca szefa biura politycznego talibów w Dausze Szer Mohammad Abbas Stanekzai.

Według Tolo News tematem rozmów była sytuacja w Afganistanie, możliwość ewakuacji obywateli holenderskich, a także dalsze funkcjonowanie lotniska w Kabulu.

Szefowa holenderskiego MSZ, która przebywa w Katarze z oficjalną delegacją, powiedziała w środę dziennikarzom, że doszło do takiego spotkania i „jeżeli będzie to korzystne dla Holandii, rozmowy z talibami będą kontynuowane”. Zaznaczyła jednak, że nie oznacza to uznania nowego reżimu w Afganistanie.

Zobacz także: Premier Holandii: Nie chcemy uchodźców z Afganistanu


Dziennik „De Telegraaf” poinformował, że w ciągu niecałych dwóch tygodni holenderski MSZ otrzymał 13 tys. wniosków od Afgańczyków, którzy twierdzą, że kwalifikują się do ewakuacji z kraju i uzyskania azylu w Holandii. Gazeta przypomina, że ostatnio ewakuowano z Afganistanu 2,5 tys. osób, z których połowa to obywatele Holandii, a pozostałe osoby to Afgańczycy. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej