RAPORT

Pogarda

Dziennikarz Onetu zachwycony wynikiem Tuska na Twitterze. Jest jedno „ale”

Dziennikarz Onetu porównał konta Andrzeja Dudy i Donalda Tuska. O jednym zapomniał (fot. PAP/Radek Pietruszka; Dan Kitwood/Getty Images)
Dziennikarz Onetu porównał konta Andrzeja Dudy i Donalda Tuska. O jednym zapomniał (fot. PAP/Radek Pietruszka; Dan Kitwood/Getty Images)

Choć Donald Tusk nie zdecydował się na start w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich i nie doszło do jego starcia z Andrzejem Dudą, niektórzy doszukują się rywalizacji między liderem PO a prezydentem w... ich internetowych zasięgach. Dziennikarz Onetu Kamil Dziubka odnotował w środę, że Tusk wyprzedził głowę państwa „w liczbie followersów na Twitterze”. Internauci zauważają jednak, że blisko połowa obserwujących konto byłego premiera to tzw. fejkowe konta.

Dziennikarz Onetu znów fraternizuje się z politykami. Tym razem z szarą eminencją PO

Sekretarza generalnego Platformy Obywatelskiej i dziennikarza Onetu Kamila Dziubkę zarejestrowały kamery „Gazety Polskiej”. Na nagraniu widać...

zobacz więcej

„My tu gadu gadu, a Donald Tusk wyprzedził właśnie Andrzeja Dudę w liczbie followersów na Twitterze” – pisze Dziubka. Na pierwszy rzut oka rachunki dziennikarza Onetu zgadzają się.

Fejkowa armia followersów Tuska


Donald Tusk założył konto we wrześniu 2011 roku (a więc właśnie mija dekada jego obecności na Twitterze) i dziś jego profil obserwuje 1 275 211 użytkowników serwisu.

Andrzej Duda obecny jest na platformie blisko rok dłużej (od października 2010 roku) – obecnie ma 1 275 018 followersów. Zobacz także: Kolejne kompromitacje Onetu. Dziubka kasuje tweeta o prezydencie

Widać więc, że obaj politycy, obecni w mediach społecznościowych od lat, cieszą się sporym zainteresowaniem internautów.

Jednak internauci, odnosząc się do wpisu dziennikarza Onetu, zwracają uwagę na zasadniczą kwestię: szef PO ma wśród obserwujących znacznie większy odsetek (blisko połowę) tzw. fejkowych kont – założonych przez fikcyjnych użytkowników, a często po prostu internetowe boty. Jak wynika z danych prezentowanych przez stronę twitteraudit.com, w przypadku Tuska liczba fałszywych kont wśród followersów to prawie 48 proc. (607 tys.), zaś u prezydenta Dudy – nieco ponad 22 proc. (282 tys.).

Źródło: twitteraudit.com

„Wielki sukces PO”


„Szkoda, że (Tusk – red.), nie wystartował w wyborach na prezydenta RP” – komentują internauci. Zobacz także: Rzecznik PO o „botach” w partii: Nie sądzę, by to była Gajewska Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej