RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Holandia: Ponad połowa niezaszczepionych chorych na COVID-19 to migranci

W Amsterdamie do szpitali czterokrotnie częściej trafiali chorzy na COVID-19 ze środowisk migracyjnych(fot. Matteo Trevisan/NurPhoto via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
W Amsterdamie do szpitali czterokrotnie częściej trafiali chorzy na COVID-19 ze środowisk migracyjnych(fot. Matteo Trevisan/NurPhoto via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Ponad połowa osób hospitalizowanych w Holandii z powodu koronawirusa, które nie były zaszczepione przeciw COVID-19, ma niezachodnie pochodzenie – wynika z badań krajowego Stowarzyszenia Lekarzy Chorób Płuc i Gruźlicy, które przeprowadziło ankietę w 60 proc. holenderskich szpitali.

Orban o kryzysie uchodźczym z Afganistanu i zagrożeniach dla Europy

Premier Węgier Viktor Orban oświadczył, że wraz z kryzysem uchodźczym z Afganistanu „znów stało się realne”, że migracja może zniszczyć tożsamość...

zobacz więcej

Z ankiety wynika, że w szpitalach leczonych jest wyjątkowo dużo chorych na COVID-19, pochodzących z niezachodnich środowisk migracyjnych.

– Nie chcemy nikogo piętnować, ale Marokańczycy i Turcy częściej chorują na nadwagę i mają cukrzycę niż rdzenni Holendrzy, dlatego szczepienia są dla nich ważniejsze, aby zapobiec poważnemu przebiegowi choroby COVID-19 – powiedział dziennikowi „Het Parool” Leon van den Toorn, pulmonolog i przewodniczący Holenderskiego Stowarzyszenia Lekarzy Chorób Płuc i Gruźlicy.

Gazeta przypomina, że w samym Amsterdamie do szpitali czterokrotnie częściej trafiali chorzy na COVID-19 ze środowisk migracyjnych.

Według Holenderskiego Urzędu Statystycznego 14 proc. ludności Holandii to osoby o niezachodnim pochodzeniu migracyjnym.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej