RAPORT

Tusk kontra Tusk

Powstaną trzy satelity do obserwacji Ziemi na potrzeby polskiej armii

Satelity umieszczone zostaną w przestrzeni kosmicznej w 2024 roku (fot. Creotech Instruments S.A.)
Satelity umieszczone zostaną w przestrzeni kosmicznej w 2024 roku (fot. Creotech Instruments S.A.)

W ramach projektu PIAST, powstaną trzy satelity do obserwacji Ziemi na potrzeby polskiej armii.  Będą one w pełni oparte o autorski projekt  HyperSat polskiej firmy Creotech Instruments. Każdy  z nich o masie ok. 10 kg – umieszczony zostanie w przestrzeni kosmicznej w 2024 roku. 

„Nowe okno na wszechświat”. Polska zaangażowana w budowę podziemnego teleskopu

Teleskop Einsteina to projekt pierwszego podziemnego i najbardziej zaawansowanego europejskiego obserwatorium fal grawitacyjnych trzeciej...

zobacz więcej

PIAST (ang. Polish ImAging SaTellites) jest projektem prowadzonym w ramach programu „Szafir”, którego zadaniem jest jeszcze lepsze wykorzystanie potencjału współpracy jednostek naukowych oraz prywatnych przedsiębiorców w zakresie rozwoju nowoczesnych oraz innowacyjnych, kluczowych dla bezpieczeństwa i obronności państwa rozwiązań.

Finansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) projekt realizowany jest przez konsorcjum firm oraz instytucji badawczych (Creotech Instruments S.A., Centrum Badań Kosmicznych PAN, Scanway Sp. z o.o., Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa, PCO S.A. (spółka Polskiej Grupy Zbrojeniowej)) pod przewodnictwem Wojskowej Akademii Technicznej (WAT).

System rozpoznania obrazowego       


W zapowiedziach czytamy, że opracowany ma zostać kompletny satelitarny system rozpoznania obrazowego, składający się z satelitów, segmentu naziemnego do kontroli i pozyskiwania danych oraz segmentu przetwarzania danych. W trakcie realizacji tego projektu planowanie jest rozwinięcie szeregu technologii, które umożliwią budowę znacznie większych konstelacji satelitarnych.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Odkryto nowe planety swobodne. W zespole polski badacz

Planety swobodne to obiekty, które nie krążą wokół żadnej gwiazdy. Międzynarodowy zespół astronomów – za pomocą Kosmicznego Teleskopu Keplera –...

zobacz więcej

– W ramach projektu PIAST zbudujemy oraz dostarczymy trzy platformy satelitarne w pełni oparte o nasz autorski standard HyperSat. Naszym zadaniem będzie także integracja działania satelitów z teleskopami optycznymi oraz napędem opracowanym specjalnie na potrzeby tego przedsięwzięcia – powiedział dr hab. Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments S.A.

Satelity dla wojska


Wartość całego projektu PIAST przekracza 70 mln PLN, zaś część realizowana przez Creotech Instruments to około 40 proc.. Realizacja projektu potrwa ok. 48 miesięcy. Satelity – każdy o masie ok. 10 kg – umieszczone zostaną w przestrzeni kosmicznej w 2024 roku i będą pierwszymi polskimi satelitami, których końcowym odbiorcą będzie wojsko.

Creotech Instruments jest największą polską firmą produkującą i dostarczającą na światowy rynek technologie kosmiczne oraz specjalistyczną elektronikę i aparaturę. Urządzenia Spółki brały udział w 26 projektach dla sektora kosmicznego, w tym w 10 misjach kosmicznych - z czego 4 zostało zrealizowane dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Sprawdź też: Wojsko chce dostępu do satelity

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej