RAPORT

Wojna na Ukrainie

Orban o kryzysie uchodźczym z Afganistanu i zagrożeniach dla Europy

Viktor Orban bierze udział w Forum Strategicznym w Bledzie (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)
Viktor Orban bierze udział w Forum Strategicznym w Bledzie (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

Premier Węgier Viktor Orban oświadczył, że wraz z kryzysem uchodźczym z Afganistanu „znów stało się realne”, że migracja może zniszczyć tożsamość kulturalną Europy i przynieść takie zagrożenia jak terroryzm.

Koszt wojny w Afganistanie. Opublikowano dane o ofiarach i pieniądzach

Amerykański Uniwersytet Brown opublikował dane podsumowujące koszty trwającego 20 lat konfliktu w Afganistanie. W wojnie zginęło ponad 165 tys....

zobacz więcej

Forum Strategiczne w Bledzie       


 Mówił o tym na Forum Strategicznym w Bledzie w Słowenii, w którym biorą udział m.in. szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli, a także szereg przywódców krajów europejskich, w tym prezydenci Serbii i Chorwacji Aleksandar Vuczić i Andrej Plenković czy premier Słowenii Janez Jansza.  Przewidziany jest także udział polskiego premiera Mateusza Morawieckiego.

 W opinii Orbana, aby rozwiązać problem demograficzny w starzejącej się Europie, „nie potrzebujemy nowo przybyłych zamiast naszych własnych mieszkańców”. Według niego jeśli zostaną zaproszone do Europy osoby spoza kontynentu, zmieni to jej tożsamość kulturową. – Niektóre kraje się z tym godzą, ale Węgry do nich nie należą – oznajmił.

Pomoc w rozwiązaniu sytuacji demograficznej         


 W jego opinii pomocą w rozwiązaniu sytuacji demograficznej może być  „tradycyjna, chrześcijańska polityka rodzinna”. Zaznaczył, że spory dotyczące migracji doprowadziły w Europie do podziałów i „wciąż nie jesteśmy w stanie przezwyciężyć tego pęknięcia”.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej