RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Franciszek abdykuje? Papież skomentował medialną burzę

Papież Franciszek stanowczo ws. abdykacji (fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI)
Papież Franciszek stanowczo ws. abdykacji (fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI)

„Papież Franciszek może abdykować” – donosiły w ostatnich dniach światowe media powołując się na informacje włoskiego pisarza i katolickiego dziennikarza Antonio Socciego. – Nigdy nie przyszło mi do głowy, by podać się do dymisji – powiedział teraz papież Franciszek hiszpańskiemu radiu katolickiemu Cope.

Opozycja planuje sabotaż w Sejmie. Wąsik: Stają w obronie interesów Łukaszenki

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z szefami MSWiA, MON i MSZ. Zdaniem mediów już dzień później podpisze on rozporządzenie o stanie wyjątkowym i...

zobacz więcej

Nawiązując do operacji jelita z 4 lipca papież Franciszek przyznał, że to pielęgniarz uratował mu życie mówiąc, iż musi poddać się operacji, choć niektórzy sugerowali kurację antybiotykową. – Teraz mam jelito krótsze o 33 centymetry – ujawnił papież.

Franciszek zapewnił zarazem, że obecnie prowadzi już „całkowicie normalne” życie, bierze lekarstwa i może wszystko jeść.

Zobacz także ->  Włoskie media: Papieże będą przechodzić na emeryturę

Dementując sugestie jednej z włoskich gazet, jakoby rozważał rezygnację, papież podkreślił: „Nie wiem, skąd oni to wzięli, że chcę ustąpić”. Jak opowiedział, czyta tylko jedną rzymską gazetę, nie ogląda telewizji.

– Odkryłem znacznie później, po kilku dniach, że było coś o mojej dymisji. Za każdym razem, kiedy papież jest chory, wieje zawsze bryza albo huragan konklawe – stwierdził z ironią.

„Piękna lekcja historii i religii”. Kościół w maleńkich Strzygach ozdobiony muralem

Na murze otaczającym kościół parafialny w Strzygach w diecezji płockiej powstał mural przedstawiający scenę homagium Prymasa Tysiąclecia po wyborze...

zobacz więcej

Konflikt w Afganistanie. Stolica Apostolska interweniuje


Pytany o sytuację w Afganistanie, Franciszek ocenił, że wycofanie wojsk amerykańskich jest „słuszne”, ale zaznaczył, że myśli o tym, iż naród afgański został pozostawiony „swojemu losowi”.

Za kluczową kwestię uznał to, jak „wynegocjować wyjście”. – Z tego, co mogę zobaczyć, nie wszystkie możliwości zostały wzięte pod uwagę. Nie chcę oceniać, ale nie wszystkie możliwości – zastrzegł.

Zobacz także ->  Papież apeluje, by nie szukać Boga w snach o potędze

Ujawnił nie podając szczegółów, że Stolica Apostolska podejmuje na poziomie dyplomatycznym starania, by nie doszło do prześladowania ludności w Afganistanie.

Ponadto papież wyraził opinię, że „nie należy rezygnować z dialogu z Chinami” i przypomniał, że udało się zawrzeć z Pekinem umowę w sprawie nominacji biskupów.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej