RAPORT

Wojna na Ukrainie

Koszt wojny w Afganistanie. Opublikowano dane o ofiarach i pieniądzach

Amerykański Uniwersytet Brown opublikował dane podsumowujące koszty trwającego 20 lat konfliktu w Afganistanie. W wojnie zginęło ponad 165 tys. osób. Kosztowała ponad 2 bln dolarów.

Amerykanie zostawili w Kabulu wojskowe psy? To fake news

Amerykańskie wojsko opuściło przejęty przez talibów Kabul. Na lotnisku w stolicy Afganistanu żołnierze zostawili ogrom sprzętu. Pojawiły się też...

zobacz więcej

We wtorek nad ranem czasu lokalnego talibowie ogłosili „pełną niepodległość” Afganistanu po tym, jak ostatni żołnierze amerykańscy odlecieli z Kabulu po 20 latach obecności w tym kraju.

Wojna w Afganistanie, rozpoczęta w odpowiedzi na zamachy 11 września, zaczęła się od inwazji i obalenia reżimu talibów, którzy dali schronienie autorom zamachów. Skończyła się na ich powrocie do władzy i objęciu kontroli nad największym obszarem kraju kiedykolwiek.

Z danych amerykańskiego Uniwersytetu Browna wynika, że wojna pochłonęła życie ponad 165 tys. osób. Wśród ofiar jest 66 tys. żołnierzy afgańskich sił bezpieczeństwa, 51 tys. talibów, 47 tys. afgańskich cywili, ponad 2,3 tys. żołnierzy USA i ponad 1,10 tys. żołnierzy międzynarodowej koalicji ISAF.

Uniwersytet szacuje, że wojna kosztowała ponad 2 bln dolarów. 83 mld dolarów to koszt szkolenia armii afgańskiej.

Wojska USA opuściły Kabul (fot. MARCUS YAM / LOS ANGELES TIMES)
Wojska USA opuściły Kabul (fot. MARCUS YAM / LOS ANGELES TIMES)

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej