RAPORT

Wojna na Ukrainie

Reparacje wojenne od Niemców. „Takiego kraju, jaki był przed wojną, już nie ma”

Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, autor raportu o stratach wojennych Polski, mówił w TVP Info, że nie brakuje woli politycznej, by domagać się reparacji od Niemiec. Polityk dodał, że sprawa zadośćuczynienia ze strony Berlina pozostaje nieuregulowana, a zadane w czasie okupacji straty są odczuwalne do dziś.

Reparacje wojenne dla Polski od Niemiec. Portugalski historyk: W pełni uzasadnione

Historyk i politolog z Akademii Wojskowej w Lizbonie prof. Antonio Jose Telo uważa, że polski rząd powinien przedstawić władzom Niemiec wniosek o...

zobacz więcej

Poseł Arkadiusz Mularczyk podkreślił, że morderstwa i grabieże wojenne z czasów wojny nadal wpływają na naszą jakość życia i zamożność. Podkreślał, że jest wola polityczna do podjęcia rozmów o reparacjach.

– Miliony zamordowanych osób, rabunek, ludobójstwo, zbrodnie wojenne, praca przymusowa, wywózki, wysiedlenia, to są rzeczy, które przetrąciły Polsce kręgosłup. Takiego kraju, jaki był przed wojną, już nie ma – mówił polityk.

Jak dodał, dzisiaj bardzo ważnym elementem edukacyjnym dla Niemców, Europy i świata „będzie w przyszłości podniesienie tego tematu w relacjach międzyrządowych, bo Polska jest gotowa do podjęcia tego tematu”.

To jest kwestia decyzji politycznej, w jakim czasie ten temat podnieść na arenie międzynarodowej z Niemcami – zaznaczył.

Reparacje od Niemców. Zwolennicy KO są przeciw

Zdecydowana większość badanych uważa, że Niemcy powinny wypłacić Polsce reparacje wojenne – wynika z sondażu pracowni Social Changes na zlecenie...

zobacz więcej

Mularczyk przypomniał, że zarówno prezydent Andrzej Duda, jak i premier Mateusz Morawiecki podnieśli kwestię reparacji w oficjalnych rozmowach z Niemcami, ale Berlin utrzymuje, że została ona uregulowana. Poseł PiS dodał, że temat jest wizerunkowo niewygodny dla Niemców, którzy starają się odcinać od nazistowskiej przeszłości.

– Każda informacja o potencjalnych reparacjach i kwotach przebijała się we wszystkich mediach światowych. Od Europy po Azję i Afrykę o tym wszędzie pisano i mówiono. Jestem przekonany, że kiedy temat będzie poniesiony w relacjach międzyrządowych na poważnie, bo teraz mamy pewną dyskusję, to Niemcy będą skłonni do pewnych rozmów, tym bardziej, że są w stanie uregulować pewne świadczenia Namibii za zbrodnie kolonialne popełnione przez Niemców na początku XX wieku – podkreślał.

Poseł dodał, że niektóre siły polityczne w Niemczech, m.in. Zieloni, są skłonne dyskutować o reparacjach. Polityk PiS ocenił w raporcie, że straty wojenne Polski przekroczyły 850 mld dolarów.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej