RAPORT

Wojna na Ukrainie

Amerykanie zostawili w Kabulu wojskowe psy? To fake news

Informacjom zaprzeczył Pentagon (fot. Twitter)
Informacjom zaprzeczył Pentagon (fot. Twitter)

Amerykańskie wojsko opuściło przejęty przez talibów Kabul. Na lotnisku w stolicy Afganistanu żołnierze zostawili ogrom sprzętu. Pojawiły się też doniesienia, że Amerykanie nie zdążyli ewakuować kilkudziesięciu psów służących w ich armii. Okazuje się, że to fake news.

Siły USA zawarły tajne porozumienie z talibami ws. ewakuacji Amerykanów

Telewizja CNN podała we wtorek, że amerykańscy wojskowi w Kabulu zawarli tajne porozumienie z talibami, w ramach którego islamiści odeskortowali na...

zobacz więcej

Wtorek był pierwszym dniem od października 2001 r., kiedy na terytorium Afganistanu nie było ani jednego amerykańskiego żołnierza.

Wojna w Afganistanie, rozpoczęta w odpowiedzi na zamachy 11 września, zaczęła się od inwazji i obalenia reżimu talibów, którzy dali schronienie autorom zamachów, a skończyła się na ich powrocie do władzy i objęciu kontroli nad największym obszarem kraju niż kiedykolwiek wcześniej.

Krótko po tym, jak ostatni żołnierze USA opuścili Kabul, Międzynarodowe Lotnisko im. Hamida Karzaja w Kabulu zostało zajęte przez talibów.

Jak informowały media, na lotnisku pozostawiono 73 samoloty, 70 pojazdów opancerzonych MRAP, samochody i śmigłowce. Talibowie przejęli też ogrom innego sprzętu wojskowego pozostałego po amerykańskiej armii.

Jak poinformował „The Times”, talibowie mogli w ten sposób pozyskać sprzęt o wartości ponad 85 mld dolarów.

Wielka Brytania negocjuje z talibami w sprawie dalszej ewakuacji

Wielka Brytania prowadzi rozmowy z talibami, aby zapewnić pozostałym w Afganistanie Brytyjczykom oraz byłym afgańskim współpracownikom możliwość...

zobacz więcej

Wojskowe psy w Afganistanie. Co z ich ewakuacją?


W mediach społecznościowych zaczęły też krążyć zdjęcia transporterów dla psów wojskowych, stojących w jednym z hangarów na lotnisku tuż obok zniszczonego śmigłowca. Niektóre media i dziennikarze podawali, że to wojskowe psy armii USA, których nie zdołano ewakuować z Kabulu.

Zdjęcia błyskawicznie rozeszły się po sieci. Organizacje grzmiały, że teraz zwierzęta będą torturowane przez talibów. Okazało się jednak, że zdjęcia nie pokazują psów armii USA, o czym poinformował John Kirby, rzecznik prasowy Pentagonu.

„Amerykańskie wojsko nie zostawiło żadnych psów w klatkach na lotnisku im. Hamida Karzaja” – czytamy w jego wpisie na Twitterze. Jak przekazał, zdjęcia krążące w sieci pokazują psy, które są pod opieką Kabul Small Animal Rescue. Przedstawiciele amerykańskiej armii podkreślili, że wszystkie psy wraz z ich przewodnikami zostały już ewakuowane z Kabulu. Zwierzęta zostały wywiezione samolotem w ramach „Operacji Herkules”.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej