RAPORT

Pogarda

Szef MON: Świat nie chce pamiętać o sprawcach II wojny światowej

Najnowsze

Popularne

Świat nie chce pamiętać o sprawcach II wojny światowej – powiedział na Westerplatte minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. – Naszym obowiązkiem jest to, aby przypominać światu o faktach historycznych – podkreślił.

Lech Wałęsa porównuje funkcjonariuszy SG do hitlerowców. „Dojdzie do morderstwa”

Lech Wałęsa komentując sytuację związaną z migrantami koczującymi na Białorusi blisko polskiej granicy stwierdził, że funkcjonariusze Straży...

zobacz więcej

– To był czas stosowania terroru przez okupantów. I to zarówno przez okupanta niemieckiego, jak i rosyjskiego – podkreślił szef MON. Przykładem aktów terroru jest egzekucja w Palmirach dokonana przez okupanta niemieckiego czy też Katyń dokonany przez okupanta rosyjskiego – przypomniał.

Błaszczak wskazał, że akty terroru dotyczyły ludności cywilnej.

– Ponad 800 wsi zostało spacyfikowanych przez okupanta niemieckiego, a symbolem terroru wobec polskiej wsi jest wieś Michniów. Podobna sytuacja dotyczyła miast – łapanki, wywożenie do obozów koncentracyjnych i na roboty – zwrócił uwagę.

– Terror dotyczył właściwie każdego. Za ukrywanie Żydów w okupowanej Polsce groziła kara śmierci, a taka kara nie groziła w żadnych innych miejscach okupowanych przez Niemców. Ale wśród Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata najwięcej jest Polaków – przypomniał szef MON.

Jak wskazał, symbolem ratowania Żydów jest rodzina Ulmów.

– Również okupant rosyjski podejmował działania, które przybierały charakter terroru. Wywózki, katorżnicza praca – to był dzień powszedni dla Polaków, którzy nie poddali się, walczyli o wolną ojczyzną – wskazał Błaszczak.

– Świat nie chce pamiętać o tych wydarzeniach. Świat mówi, że sprawcami mordów byli naziści. Nie wiemy, kto to byli naziści. Podobna sytuacja jest, jeśli chodzi o stronę rosyjską – zauważył.

Jak podkreślił, „świat nie chce pamiętać o sprawcach II wojny światowej, dlatego naszym obowiązkiem jest to, aby przypominać światu o faktach historycznych”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej