RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Deszcze nieco zelżeją, ale alerty wciąż obowiązują [PROGNOZA]

Alerty trzeciego stopnia przed deszczami wydane zostały dla południowych krańców Śląska i Małopolski (fot. PAP/Art Service 2)
Alerty trzeciego stopnia przed deszczami wydane zostały dla południowych krańców Śląska i Małopolski (fot. PAP/Art Service 2)

Nad większą częścią kraju w środę spodziewany jest słabnący deszcz. Wciąż będzie padać na południu Polski – przekazał synoptyk IMGW Kamil Walczak. Najcieplej będzie na zachodzie – do 21 stopni Celsjusza, a najchłodniej na południowym wschodzie – do 15 stopni.

Załamanie pogody, opady będą się nasilać. Prognoza IMGW na przełom sierpnia i września

Popołudnie i wieczór ostatniego dnia wakacji będą deszczowe. W nocy szczególnie intensywne opady spodziewane są w południowej części woj. śląskiego...

zobacz więcej

Synoptyk Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że w nocy z wtorku na środę nadal będzie padać, zwłaszcza na południu Polski. Alerty trzeciego, najwyższego stopnia przed deszczami wydane zostały dla południowych krańców Śląska i Małopolski. Może spaść tam nawet 65 litrów wody na metr kwadratowy.

W nocy najcieplej będzie na Wybrzeżu – do 15 stopni. Najchłodniej zaś na obszarach podgórskich – około 8 stopni.

IMGW: poprawa pogody


– Poranek na zachodzie i północnym-zachodzie kraju bez opadów. Będzie tam zdecydowanie więcej słońca. Polska znajduje się ciągle pod wpływem niżu, ale już w środę zacznie dostawać się pod wpływ wyżu, stąd zdecydowana poprawa pogody na zachodzie kraju – powiedział synoptyk IMGW.

Na wschodzie też prognozowane są przejaśnienia, jednak zachmurzenie może być duże z przelotnymi opadami. Natomiast deszcz nadal będzie padać zwłaszcza na południu Polski. W Karpatach spadnie do 25 litrów wody na metr kwadratowy. – Nad resztą kraju będą słabsze opady, wręcz symboliczne – dodał Walczak.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Najwyższa temperatura będzie w środę na zachodzie – od 20 do 21 stopni, natomiast najchłodniej będzie na południowym wschodzie – zaledwie 15 stopni. – Opady zaczną ustępować w rejonach podgórskich dopiero po południu, poprawa pogody powinna nastąpić pod wieczór" – zaznaczył Kamil Walczak.

W całym kraju wzrośnie w środę prędkość wiatru, najsilniej będzie wiać na Wybrzeżu, gdzie w porywach może dochodzić do 60-65 km/godz. Również w obszarach podgórskich przewidywany jest silny wiatr. – Szczególnie na Podkarpaciu możemy spodziewać się burz. W tym czasie wiatr może osiągać w porywach do 60km/godz. – dodał synoptyk IMGW. W związku ze spływem wód opadowych oraz z występującymi i prognozowanymi dalszymi opadami deszczu, lokalnie intensywnymi – o charakterze ciągłym – na dopływach Wisły (szczególnie w południowej części województw śląskiego i małopolskiego) spodziewane są wzrosty poziomu wody (lokalnie gwałtowne) w strefie stanów wysokich.

Aktualnie notujemy przekroczenia stanów ostrzegawczych w zlewni górnej Wisły – podał IMGW. W ciągu następnej doby należy spodziewać się kolejnych przekroczeń stanów ostrzegawczych i alarmowych – zostaną również wydane ostrzeżenia 3 stopnia. Sumy opadów w województwach śląskim i małopolskim mogą kilkukrotnie przekroczyć normę opadową dla sierpnia. Na górnej i środkowej Wiśle w najbliższych dniach utworzy się fala wezbraniowa, której wysokość wyniesie ponad 4 metry.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej