RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Rosyjski gaz brudny przez emisję metanu, korupcję i szantaż”

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotka się w środę z Joem Bidenem (fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO)
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotka się w środę z Joem Bidenem (fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO)

Rosyjski gaz jest najbrudniejszy na świecie przez znaczną emisję metanu, korupcję, szantaż i manipulacje – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania w Waszyngtonie z minister energetyki USA Jennifer Granholm.

Komisja Europejska przyjęła do wiadomości wyrok ws. Nord Stream 2

Komisja Europejska poinformowała, że przyjęła do wiadomości wyrok sądu w Duesseldorfie ws. gazociągu. Orzekł on, że gazociągu nie można uznać za...

zobacz więcej

Zełenski rozmawiał z amerykańską minister o zagrożeniach wynikających z realizacji projektu Nord Stream 2 dla bezpieczeństwa Ukrainy i energetycznego bezpieczeństwa Europy – podało biuro ukraińskiego prezydenta.

– Rosyjski gaz jest najbrudniejszym na świecie przez znaczne emisje metanu w procesie wydobycia i transportu oraz przez korupcję, szantaż i manipulacje – powiedział Zełenski. Jak dodał, ważne jest utworzenie efektywnych zabezpieczeń przed wykorzystaniem przez Rosję gazu jako broni.

Bezpieczeństwo energetyczne


W tym kontekście – jak wskazano na stronie internetowej prezydenta – Zełenski zwrócił uwagę na konieczność jak najszybszego rozpoczęcia trójstronnych konsultacji w formacie Ukraina-Niemcy-USA o utrzymaniu tranzytu gazu przez Ukrainę i zagwarantowaniu europejskiego bezpieczeństwa energetycznego.

Strony ukraińska i amerykańska podpisały oświadczenie o wzmocnieniu współpracy w dziedzinie energetyki i klimatu. Dokument przewiduje m.in. współdziałanie w kwestii usprawnienia korporacyjnego zarządzania w państwowych przedsiębiorstwach ukraińskiego sektora energetycznego.

Rozmawiano też o współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej. Zełenski poinformował na Twitterze, że ukraiński koncern Enerhoatom podpisał z przedsiębiorstwem Westinghouse Electric kontrakt na budowę łącznie pięciu bloków energetycznych w chmielnickiej elektrowni jądrowej. Wartość projektu to 30 mld dolarów. Zełenski spotkał się też z szefem NASA Billem Nelsonem. Rozmawiano o projektach, w które może zaangażować się Ukraina „ze swoją wyjątkową kosmiczną technologią” – napisał na Twitterze Zełenski.

W środę szefa ukraińskiego państwa przyjmie w Białym Domu prezydent USA Joe Biden. Wśród oczekiwanych tematów rozmowy znajdują się kwestie energetyczne – przede wszystkim gazociąg Nord Stream 2 oraz sytuacja w Donbasie.

Po Angeli Merkel Zełenski jest drugim europejskim przywódcą, który składa wizytę w Białym Domu od objęcia urzędu przez Bidena.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej