RAPORT

Wojna na Ukrainie

Huragan Ida atakuje. Naukowcy: efekt zmian klimatycznych

Huragan Ida wyrządził ogromne szkody w południowo-wschodniej części USA (fot. PAP/EPA/US COAST GUARD/PO3 CARLOS GALARZA HANDOUT)
Huragan Ida wyrządził ogromne szkody w południowo-wschodniej części USA (fot. PAP/EPA/US COAST GUARD/PO3 CARLOS GALARZA HANDOUT)

Czynniki klimatyczne, jak wyższe temperatury wód oceanu i rosnący poziom morza, pomagają napędzić siłę gwałtownych huraganów jak Ida i torować ich niszczycielską trasę. Zagrożenie będzie się nasilać – przewidują naukowcy.

Pożar Caldor trawi Kalifornię. Ewakuowano całe miasto na jeziorem Tahoe

Całe miasto South Lake Tahoe położone nad jeziorem Tahoe w górach Sierra Nevada w Kalifornii zostało w poniedziałek ewakuowane, gdy okolice zaczął...

zobacz więcej

Potwierdza to niedawny raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu ONZ ostrzegający przed pogorszeniem sytuacji w miarę ocieplenia planety. Wskazuje na to, że huragany prawdopodobnie stały się bardziej intensywne w ciągu ostatnich kilku dekad i będą coraz groźniejsze.

W podobnym tonie wypowiadają się amerykańscy naukowcy cytowani przez konserwatywny portal „The Hill”. Dziekan University of Michigan's School for Environment and Sustainability klimatolog Jonathan Overpeck uważa, że właśnie ciepłe temperatury wody w Zatoce Meksykańskiej spowodowały prawdopodobnie tak raptowne przybranie na sile Idy w krótkim czasie.

Paliwo dla burz


– Ciepłe temperatury oceanu są paliwem dla dużych burz tropikalnych. W przypadku Idy zaobserwowano jej gwałtowną intensyfikację do huraganu kategorii 4. i jest to klasyczny sygnał zmian klimatycznych – ocenił Overpeck.

„The Hill” zwraca uwagę, że ciepło oceanu rodzi mocniejsze parowanie, a to odgrywa główną rolę w formowaniu się burz i ich intensywności. Dwa inne czynniki to opady przynoszone przez cieplejszą atmosferę i fale sztormowe zaostrzone przez rosnący poziom morza.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

– Jestem gotów się założyć, że po zakończeniu badań okaże się, że te wszystkie czynniki wzmocniły ten huragan – mówił Overpeck.

Południowe stany USA szykują się na uderzenie huraganu Ida

Sztorm tropikalny Ida gwałtownie przybrał na sile i stał się huraganem. Według prognoz w niedzielę uderzy w wybrzeże Zatoki Meksykańskiej i stworzy...

zobacz więcej

Zdaniem klimatologa z Texas A&M University Johna Nielsena-Gammona wymienione czynniki są częścią większej całości.

– Nie możemy tego stwierdzić na podstawie jednego huraganu, ale zapisy pokazują, że przynajmniej w basenie Atlantyku duże huragany stały się częstsze, ich gwałtowna intensyfikacja bardziej powszechna, deszcze z huraganów większe, a poziom morza się podniósł, co sprawia, że fale sztormowe są wyższe – wyliczył.

Za jeden z najbardziej przekonujących dowodów zmian klimatycznych prof. Ocean and Climate Physics Uniwersytetu Columbia Suzana Camargo uznała wzrost częstotliwości najsilniejszych huraganów (kategorii 4. z wiatrem ciągłym 210-249 km/godz. i kategorii 5. – ponad 250 km/godz. – przyp. red.).

– Wiele badań analizowało tę kwestię pod kątem danych historycznych i stwierdziło, że obserwujemy wzrost występowania najintensywniejszych burz. W poprzednich latach bardzo niewiele pojawiało się tak wcześnie w sezonie (huraganów trwającym od 1 czerwca do 30 listopada – przyp. red.) – skonstatowała.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej