RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Premier Holandii: Nie chcemy uchodźców z Afganistanu

Premier Holandii Mark Rutte (fot. PAP/EPA/LEX VAN LIESHOUT)
Premier Holandii Mark Rutte (fot. PAP/EPA/LEX VAN LIESHOUT)

Premier Mark Rutte nie chce afgańskich uchodźców w Holandii. – Afgańczycy, którzy nie mają związku z naszym krajem, nie mogą tu po prostu przyjechać. Trzeba się nimi zająć w regionie – powiedział przed spotkaniem z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Biden o ewakuacji z Kabulu: Nie była misją wojenną, ale misją miłosierdzia

Ewakuacja z Kabulu była niezwykłym sukcesem, zaś wojna w Afganistanie powinna była zakończyć się dawno temu – oświadczył prezydent USA Joe Biden...

zobacz więcej

Holenderski premier przyjechał do Paryża, aby spotkać się z premierem i prezydentem Francji. Przed wieczornym spotkaniem z prezydentem Macronem szef holenderskiego gabinetu powiedział, że mieszkańcy Afganistanu, którzy nie mają związku z Niderlandami, „nie mogą liczyć na przyjęcie w Holandii”.

Ostatnią rzeczą, jakiej chcemy, jest powtórka z syryjskiego kryzysu uchodźczego z 2015 i 2016 r. – powiedział Rutte, którego cytuje dziennik „De Telegraaf”.

Motywacja przywódców UE


Premier dodał, że europejscy przywódcy są bardzo zmotywowani, aby temu zapobiec. – To jest jedna z najważniejszych rzeczy, o których będziemy rozmawiać w najbliższej przyszłości – mówił w Paryżu premier Holandii.

Rutte uważa, że aby nie doszło do masowego exodusu, potrzebne jest ustabilizowanie sytuacji w Afganistanie. Premier nie wyklucza współpracy z talibami w celu umożliwienia ewakuacji Holendrów, którzy dotychczas nie mogli wrócić do kraju. W tym celu minister spraw zagranicznych Holandii prowadzi rozmowy z Katarem, Pakistanem i Turcją. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej