RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Trzaskowski o słowach Nitrasa: Mówił z pozycji zatroskanego katolika [WIDEO]

Rafał Trzaskowski o słowach Nitrasa (fot. arch.PAP/M.Bielecki)
Rafał Trzaskowski o słowach Nitrasa (fot. arch.PAP/M.Bielecki)

Najnowsze

Popularne

Sławomir Nitras mówił z pozycji zatroskanego katolika; mówił o tym, że jest odpływ od religii, odpływ od autorytetów i że Kościół katolicki być może zostanie zmuszony przez obywateli do tego, żeby być pozbawionym pewnych przywilejów – ocenił prezydent Warszawy, wiceszef PO Rafał Trzaskowski.

Gliński o słowach Nitrasa: Bardzo niebezpieczne; na świecie chrześcijanie są mordowani

Nie da się wykorzenić z polskiej historii, dziedzictwa wartości chrześcijańskich. My mamy na to radę: miłość bliźniego – tak skandaliczne słowa...

zobacz więcej

Trzaskowski, który we wtorek był gościem TVN24, był pytany o słowa posła Koalicji Obywatelskiej Sławomira Nitrasa o Kościele, które padły podczas Campusu Polska. „Sławomir Nitras, osoba, która pochodzi z bardzo konserwatywnej rodziny, przekonany katolik, mówił z zatroskaniem o tym, co się dzisiaj w Polsce dzieje, a mianowicie rzeczywiście w Polsce jest odpływ od Kościoła katolickiego – ocenił prezydent stolicy.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

– Co mówi Sławomir Nitras z pozycji zatroskanego katolika? On mówi o tym, że niestety - ponieważ jest zatroskanym katolikiem - jest odpływ od religii, odpływ od autorytetów i że Kościół katolicki być może zostanie zmuszony przez obywateli po tym, co obserwują przez ostatnie lata, do tego, żeby być pozbawionym pewnych przywilejów. Tu nie chodzi o katolików, tu chodzi o instytucję, która może stracić pewne przywileje – podkreślił prezydent Warszawy. – On mówił o Kościele katolickim, o instytucji, a nie o katolikach. Katolicy nie mają żadnych przywilejów w naszym kraju - to instytucja ma przywileje – dodał Trzaskowski.

Nitras był w weekend pytany o realny rozdział Kościoła katolickiego od państwa, wobec nadmiernego dziś „sojuszu tronu z ołtarzem”. Odpowiedział, że „w perspektywie czasu dojdzie do ograniczenia roli Kościoła w państwie”. W jego ocenie być może jeszcze w tym pokoleniu katolicy mogą stać się mniejszością w Polsce. – Staną się realną mniejszością, nie mniejszością, że będzie kogoś innego więcej, ale nie będą większością – mówił w trakcie dyskusji. – I muszą się z tym nauczyć żyć. I wtedy chyba to będzie w jakiejś realnej takiej społecznej proporcji – dodał.

– Ale dobrze, żeby stało się, to mówiąc uczciwie, w sposób niegwałtowny. Żeby to się stało w sposób racjonalny, a nie na zasadzie pewnej zemsty, ale na zasadzie: to jest uczciwa kara za to, co się stało, musimy was opiłować z pewnych przywilejów, dlatego, że jeżeli nie, to znowu podniesiecie głowę, jeżeli się cokolwiek zmieni – mówił Nitras.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej